Vyhledávání
      

Zlatice (Forsythia)

Okrasné květem > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 2.5 m
Barva květu: 
žlutá
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
volně rostoucí živý plot, stříhaný živý plot, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Forzýtie jsou dobře známé, brzy z jara kvetoucí keře. Všechny mají žluté, čtyřcípé, zvonkovité květy. Dorůstají výšky 1,5 -2,5m.

K rodu Forsythia řadíme tyto druhy: Forsythia x intermedia – zlatice protřední je nejčastěji pěstovaný kříženec. Má vzpřímený, široce rozložitý vzrůst a kratší méně převislé větve. Mladé výhonky jsou nazelenalé, listy jednoduché. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší pouze v detailech: ´Beatrix Farrand´, ´Kalr Sax´, ´Lynwood´, ´Spectabilis´, ´Spring Glory´. nižší, jen O,7m vysoké jsou kiltivary ´F.x i. x japonova ´Arnold Dwarf´ a ´Maluch´.

Forsythia ovata – zlatice vejčitá je jen 1m vysoký keř, který má široce vejčité listy, drobné, světle žluté květy. Cennějším kultivarem je ´Tetragold´ s velkými zlatožlutými květy.

Forsythia suspensa - zlatice převislá dorůstá výšky 2m. Je široce rozložitá a větve má obloukovitě překloněné. Při dotyku se zemí větve snadno zakoření. Mladé větvičky jsou světle hnědé, uvnitř duté. Pěstují se dvě botanické odrůdy: var, fortunei, která má větvičky polopřevislé a listy často trojčetné nebo trojlaločné, var. sieboldii má tenké provázkovité větvičky a listy většinou jednoduché. Květy jsou na delších stopkách.

Forsythia viridissima – zlatice zelená má krásný, hustý, kompaktní kultivar ´Bronxensis´, který je jenom 40 -60cm vysoký a kvete světle žlutě už v dubnu.

Původ:
Zlatice vejčitá pochází z Koreje, zlatice převislá z Číny.

Pěstování:
Zlatice vyžadují propustnou, výživnou, vlhčí půdu a dostatek slunce. Ve stínu jsou řídké a málo kvetou. Mají všestranné použití v předzahrádkách, malých i velkých zahradách. Podle velikosti je vysazujme buď solitérně, nebo ve skupinách, nejlépe vyniknou před tmavým pozadím jehličnanů.

Nižší kultivary jsou vhodné i do velkých skalek, vřesovišť, na okraje keřových skupin, do nádob apod. vzrůstné kultivary můžeme použít na volně rostoucí nebo tvarované živé ploty. V tom případě je vhodné provézt poslední stříhání v červenci, aby do podzimu stačil narůst nový obrost, ze kterého zlatice na jaře znovu pokvete. Tvarováním plotu na podzim se logicky připravíme o jarní efekt květů.

Množení:
Zlatice se rozmnožují dřevitými a bylinnými řízky, snadné je i hřížení.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.