Zpět na seznam

Zimostráz vždyzelený

Buxus sempervirens

Foto: Zimostráz vždyzelený
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny stříhaný živý plot, skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Zimostráz vždyzelený je z parků známý trvale zelený keřík, až 1m vysoký s krátkými větvemi. Listy jsou bez palistů, okrouhle vejčité, kratičce řapíkaté, většinou vstřícné, kožovité, na okraji slabě ohrnuté, bledězelené. Květy jsou velmi drobné, zelenavě žluté a mají suchomázdřité okvětí, tvoří úžlabní klubíčka. Střed každého klubíčka zaujímá nejčastěji květ pestíkový, ostatní jsou prašníkové. Plod je třípouzdrá tobolka. Rostlina kvete od března do dubna.

Původ:
Zimostráz je původem z jižní Evropy, kde dorůstá výšky až 8m.

Výskyt:
U nás se tento keř pěstuje v parcích, zahradách a na hřbitovech.

Použitelná část:
Z rostliny se užívá list.

Sběr:
List se sbírá na jaře a v létě sdrhováním. Suší se ve stínu. Umělá teplota nesmí překročit 45°C. Droga je bez zápachu a chutná nepříjemně hořce.

Použití:
Listy i kůra obsahují z alkaloidů především buxin, silici a třísloviny. Některé alkaloidy vykazují hypertenzivní účinnost.
Droga působí mírně proti horečce. Používá se vnitřně v nálevu jako febrifugum a dezinficiens. Při zvýšených teplotách a horečnatých zánětech žlučových a močových cest. Zevně se aplikuje při kožních vyrážkách, dně a revmatismu.
Dříve se droga používala jako náhražka chininu. Listovou drogou zimostrázu se někdy falšují listy medvědice léčivé. Otrava zimostrázem jako jedovatou bylinou se projevuje zvracením, kolikovitými bolestmi, průjmem a dušností. V konečném stadiu se objeví křeče.
Droga se smí užívat jen pod lékařským dohledem.
Nové fotografie rostlin