Vyhledávání
      

Vřes šupinový (Cassiope hypnoides)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 15.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
modrozelená
Tvar květu: 
jednoduchý
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vřes šupinový je stálezelený, poléhavý, rozvětvený, drobný pokryvný keřík, tvoří mechům podobné, až 15cm vysoké polštáře. Listy jsou malé, střídavé, hustě jako tašky na střeše uspořádané, přisedlé, až 4mm dlouhé, čárkovitě podlouhlé, špičaté, bez rýh, vzpřímeně postavené nebo volně přiléhající, temně zelené, lysé a na okrajích úplně krátce a jemně brvité. Květy jsou pětičené bílé, jednotlivé, v paždí listů a nící na koncích větévek. Květní stopky jsou tenké, načervenalé, chloupkaté, až 10mm dlouhé, v době plodnosti poněkud prodloužené. Kališní lístky jsou volné, kratší než korunka, 2mm dlouhé, karmínově červené, trojúhlé s blanitým okrajem. Květní korunka je opadavá, až 5mm dlouhá, široce zvonkovitá a až do poloviny laločnatá s okrouhlými cípy. Tyčinek je deset, jsou uzavřené. Prašníky se otevírají jediným vnějším otvorem, na špičce opatřené dlouhým, dozadu ohrnutým přívěskem. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, čnělka na bázi ztluštělá. Plod je vzpřímená, kulovitá, asi 3mm velká tobolka s pouzdry. Keř kvete od dubna do května.
Tento rod zahrnuje asi 12 druhů, rostoucích v chladných až studených pásmech severní polokoule, tedy severní Ameriky, severní Evropy a severní Asie a Himálaje. Mezi vřesovcovitými patří šupinový vřes, podobně jako Erica a Calluna, k rodům, které jsou svou strukturou listů přizůsobené extrémnější podmínkám, např. jejich úzké, často složení listy, jsou ochranou proti vysychání.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Vřes šupinový roste u vodních toků, na vlhkých mechových tundrách, ve skalních skulinách, většinou na místech s delší sněhovou pokrývkou, v arktické Evropě, na Islandu, v horách Skandinávie a ve Finsku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.