Vyhledávání
      

Vřes irský (Daboecia cantabrica)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 70.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená, šedozelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
kopinaté, okrouhlé, řapíkaté, velmi variabilní
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vřes irský je stálezelený, strnulý, vřesům podobný zakrslý keřík, s červenohnědými, žláznatě chloupkatými větévkami, které jsou poléhavé nebo vystoupavé, solitérně postavený dorůstá asi 35cm, při bujení přes jiné keře až do výšky 70cm. Listy jsou řapíkaté a hustě střídavé, ve velikosti proměnlivé, 9 -14mm dlouhé, 3 -7mm široké, úzce kopinaté až vejčitě elipčité, na lícní straně temně zelené a žláznatě drsné, rub je bělavě plstnatý, okraje jsou stočené, ale spodní stranu nezakrývající. Květy jsou čtyřčetné, nící, červeně purpurové, po 3 -9 ,vzácně více, v paždí listů, v řídkých olistěných hroznech na koncích letorostů. Přední listeny chybí. Kalich je neopadavý, až k bázi čtyřdílný. Květní korunka je opadavá, válcovitě dřbánkovitá s krátkými, odstávajícími cípy, až 14mm dlouhá, víceméně žláznatě chloupkatá. Osm tyčinek je uzavřených, nitky jsou ploché, prašníky bez přívěsků, na špičce trubkovitě prodloužené. Semeník je svrchní, čtyřpouzdrý, chloupkatý. Plod je vejčitě podlouhlá, pukavá, mnohosemenná tobolka. Keřík kvete od července do září.
Menší je druh Daboecia azorica, který roste na Azorských ostrovech. Irský vřes udržíme i v kultuře. Různé zahradní formy vykazují rozdílné zbarvení květů i vzrůstové tvary a zčásti i prodlouženou dobu kvetení.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Vřes irský roste na vřesovištích a skalnatém podkladě, ve světlých lesích oceánských oblastí, je vápnobojný. Vyskytuje se v západní Evropě, od severního Portugalska po západní Irsko.

Pěstování:
Pokud bychom chtěli tento druh pěstovat, vyžaduje kyselou půdu a lehkou zimní přikrývku a pro jeho strnulý vzrůst je žádoucí jarní zkrácení.

Použití:
Vřes irský můžeme vysadit do skalky a vřesovišť.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.