Vyhledávání
      

Vrba tupolistá (Salix retusa)

 

Listnaté keře > 

Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená, žlutozelená
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
celokrajné, pilovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
půdopokryvná rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba tupolistá je poléhavý keř s plazivými větvemi zpravidla přitisklými ke skalám. Větévky jsou tmavě až červenohnědé, sukovité, mladé výhony jsou žlutozelené, lysé. Listy jsou hustě postavené, podlouhle opakvejčité, až 25mm dlouhé, na bázi klínovitě s řapíkem souběžné, vpředu široce zaoblené nebo vykrojené. List je celokrajný, zřídka drobně žláznatě pilovitý, žilnatina probíhá od báze ke špičce obloukovitě. Obě strany listu jsou zelené, málo lesklé až matné, lysé, rub je poněkud světlejší, žádné palisty. Jehnědy jsou vzpřímené, krátce stopkaté, vrcholové, s 12 -20 květy. Samčí květy mají dlouhé, na všechny strany odstávající nitky, samčí květy mají 2cm dlouhé osy jehněd volně rozdělené, čnělka je krátká, větve blizny do stran ohnuté. Podpůrné listeny jsou jednobarevně světlé, na předním okraji spoře chlupaté, jinak lysé. Zadní nektarová žláza je kyjovitá, přední velmi malá, obě jsou ukryté za podpůrným listenem. Na podzim se listy vrby tupolisté barví svítivě žlutě a šíří vůni baldriánu.
V Karpatech zastupuje vrbu tupolistou blízce příbuzná Salix kitaibeliana, která má vzpřímený, hustý vzrůst a větší a užší listy.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba tupolistá roste na kamenitých travních plochách, na sutích, přitisklá ke skalám. Vyskytuje se v Alpách, v Pyrenejích, Apeninách, od jezernatých Alp po Dolní Rakousko, bavorské Alpy, Tyrolsko, ve švýcarské Juře od 1200 do 1700m.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.