Vyhledávání
      

Vrba písečná (Salix arenaria)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená, stříbrná
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, písčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba písečná je plazivý, 0,2 až 1m vysoký keř spoléhavými větvemi a podzemním kmínkem, větve jsou tenké a vzpřímené, šedé až červenohnědé. Listy jsou 2 -3cm dlouhé a 1 až 1,5cm široké, se 4 -6 postranními žilkami, oboustranně přiléhavě chloupkaté a stříbřitě lesklé, starší listy jsou lesklé, okraje dolů stočené, s ojedinělými zoubky, řapík je až 3mm dlouhý, palisty jsou kopinaté, až 1cm dlouhé. Válcovitá až vejčitá květenství se objevují krátce před olistěním. Samčí jehnědy jsou až 1,5cm dlouhé a 0,5cm široké, podpůrné listeny jsou vejčité až okrouhlé, na špičce červenohnědé, báze je světlejší, zejména směrem ke špičce hustě a dlouze chloupkaté, tyčinky jsou asi 3krát delší než podpůrný listen. Nitky jsou na bázi chloupkaté, nektarová žláza podlouhlá. Samičí jehnědy jsou dlouhé 3,5cm a široké 1,5cm, stopka 1cm dlouhá, podpůrné listeny podlouhle opakvejčité, asi 2/3 délky stopky semeníku, semeník je hustě chloupkatý, čnělka krátká nebo chybějící. Tento keř kvete od dubna do května.
Vrba písečná se je často pokládána za poddruh vrby plazivé (Salix repens subsp. arenaria). Od typické vrby plazivé se liší chloupkatými nitkami a plody.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba písečná roste v rašeliništích nižších poloh, na mokrých loukách, na rašelinových půdách a na písčitých dunách. Je to západoevropská rostlina, vyskytuje se zejména na pobřeží Atlantiku, Severního a Balkánského moře. Méně často proniká do vnitrozemí, od Porýní po Bonn.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.