Vyhledávání
      

Vrba páchnoucí (Salix foetida)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva olistění: 
modrozelená
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
pilovité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba páchnoucí je většinou vzpřímený keř nebo vlivem sněhového zatížení i poléhavý, obloukovitě vystoupavý, strnule větvený, temně hnědý, sukovitě uzlovitý. Mladé výhonky jsou červenohnědé, lysé. Listy jsou malé 1,5 až 3cm dlouhé, elipčité, okraj je plochý, pravidelně jemně pilovitý, na špičkách zoubků má nápadně světlé žlázky, v suchém stavu temné. List je tuhý, lícní strana temně zelená, lesklá, rub světlejší, modrozelený, čepel oboustranně lysá, řapík je 3 -5mm dlouhý, palisty drobné, zoubkaté, jehnědy krátce stopkaté, 12 až 15mm dlouhé. Samčí jehnědy jsou podlouhle vejčité, od špička rozkvétající, nitky lysé, samičí jehnědy krátce cylindrické, semeník téměř přisedlý, vřetenovitý, světle šedě vlnatě chloupkatý, čnělka je dlouhá, větve blizny strnule vzpřímené. Podpůrný listen je dvoubarvený, báze světlá, horní lem černý, dlouze chloupkatý, špička vousatá. Nektarová žláza je zploštěle kyjovitá. Keř kvete od června do července, podle sněhové pokrývky, krátce po vyrašení listů.
Tato alpská vrba nese svoje jméno „vrba páchnoucí“ neprávem, celá rostlina voní balzámově, a to i v sušeném stavu. Vzácně se vyskytují jedinci s krásně červeně fialovými jehnědami.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba páchnoucí roste ve vysokých horách na vápnochudých předpolích ledovců a morénách, na průtokových svazích tvoří často rozlehlé houštiny. Je to alpinsko- pyrenejská vrba, vyskytuje se od jezerních Alp přes dolní Engadin, zejména ve vnitřních alpských hřebenech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.