Vyhledávání
      

Vrba mateřídouškolistá (Salix serpyllifolia)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
půdopokryvná rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba mateřídouškolistá je bohatě větvený, ploše ke svému podkladu přitisklý pokryvný keř s hustě olistěnými, hnědě lesklými větévkami. Listy jsou velmi malé, až 1cm dlouhé, někdy podobné vrbě tupolisté, ale menší a úzce elipčité, občas lehce opakvejčité, špička je tupá, jen vzácně poněkud vykrojená, čepel je celokrajná, lysá, listová žilnatina je obloukovitě od báze listu k jeho špičce sahající, lícní strana je temně zelená, poněkud lesklá, rub je nepatrně světlejší, matný. Řapík je dlouhý 1mm, jehnědy jsou velmi malé, jen s malým počtem květů, vždy lístečkem podložené nebo podobně jako u vrby zakrslé, dva lístky jsou růžicovitě obklopené. Samčí jehnědy jsou složené z 2 -6 květů, nitky jsou lysé s dvěma nektarovými žlázami, samčí jehnědy mají 2 -7 květů, semeník je výrazně stopkatý, lehce konický, směre nahoru poněku zmlazený, čnělka je stejně dlouhá jako stopka semeníku, blizna je čtyřdílná, bočně ohnutá. Keř kvete v červenci a srpnu, po olistění.
Vrba mateřídouškolistá je v Evropě nejvýše vystupující vrbou. Podobá se vrbě tupolisté, od které se liší menšími, užšími a chudokvětými, vrbě zakrslé podobnými jehnědami.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba mateřídouškolistá roste ve vysokých horách, přes 2000m n.m., na půdách chudých humusem, výrazněji zásaditých, v sutích, na blocích skal a exponovaných horských hřebenech. Vyskytuje se na alpském endemitu, ve středních Alpách ve Švýcarsku, v bavorských Alpách, v Rakousku, jižním Tyrolsku, Karawanky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.