Vyhledávání
      

Vrba krátkozubatá (Salix breviserrata)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená, šedozelená, plstnaté
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba krátkozubatá je poléhavý, hustě větvený keřík, až 30cm vysoký, výhony jsou většinou obloukovitě vystoupavé, větévky mají krátké uzly, jsou hnědé, lehce lesklé, kůra praská a odlupuje se. Listy jsou až 3cm dlouhé, elipčité nebo opakvejčité, na bázi se ke krátkému řapíku klínovitě sbíhají, jsou krátce zašpičatělé, zpočátku oboustranně hustě světle šedě plstnaté, později je jen lícní strana propleteně pavučinovitě chloupkatá, což je vidět pod lupou, rub je často lysý a lesklý. Okraj čepele je velmi jemně, pravidelně pilovitý. Palisty jsou vzácné, malé. Jehnědy vzpřímené, dlouze stopkaté. Samčí jehnědy jsou vejčité, až 12mm dlouhé, tyčinky lysé, velmi dlouhé. Samičí jehnědy jsou krátce cylindrické a až 15mm dlouhé, semeník přisedlý, vřetenovitý, hustě a dlouze hedvábně chloupkatý, čnělka je purpurová, větve blizny strnule postavené. Podpůrný listen je dvoubarevný, pouze na bázi světlý, ostatní část je temně purpurová. Vnější strana má bílé hedvábné chloupky, špička je vousatá. Nektarová žláza je dlouze kyjovitá, purpurová. Keř kvete od června do července po olistění.
Tento druh je blízce příbuzný skandinávské vrbě horské (Salix myrsinites). Vrba krátkozubatá se může plošně rozšířit a zpevňuje sutě. Je možné ji zaměnit s vrbou alpskou (Salix alpina).

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba krátkozubatá roste ve vysokých horách, Alpách a Dolomitech, na vápenaté suti a na kyselé půdě, morénách, ve slunných polohách. Vyskytuje se v alpském endemitu, v Pyrenejích, Apeninách, od Hautes Alpes po Nízké Taury.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.