Vyhledávání
      

Vrba alpská (Salix alpina)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
celokrajné, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vrba alpská je nízký keřík s až 1cm tlustými, černohnědými větvemi a obloukovitě vystoupavými větévkami. Mladé větévky jsou tence chlupaté nebo téměř lysé, letorosty jsou 1,5mm tlusté. Listy jsou elipčité, až 3cm dlouhé, největší šířka je uprostřed nebo lehce nad jejich středem, jsou celokrajné, někdy s malými žlázkami, okraj je plochý nebo lehce ohnutý, lícní strana je lysá, živě zelená, poněkud lesklá, rub zpočátku podél střední osy hedvábně chloupkatý, okraj brvitý, postranní žilnatina je na svých koncích obloukovitě spojená, řapík až 3mm dlouhý, spoře chloupkatý, palisty jsou vzácné, jehnědy krátce cylindrické, 15 -20mm dlouhé, stopka jehněd je spoře chloupkatá. Samčí jehnědy mají lysé, dlouhé nitky, samičí jehnědy jsou poněkud delší, semeník výrazně stopkatý, vřetenovitý, světle hedvábně chloupkatý, čnělka je dlouhá, rozeklaná, purpurová, větve blizny strnule postavené. Podpůrný listen je dvoubarevný, báze světlá, přední část purpurová až černá, hedvábně chloupkatá, špička vousatá. Nektarová žláza je dlouze kyjovitá, purpurová. Kež kvete od června do července, po olistění.
Vrba alpská se snadno zaměňuje s vrbou krátkozubatou. Rozdíl je ale v tom, že vrba alpská má list lysý, celokrajný, semeník znatelně chloupkatý, vrba krátkozubatá má list na lícní straně jemně pavučinově chloupkatý (viditelné pod lupou), na rubu je většinou lysý, okraj má jemně pilovitý, semeník přisedlý.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Výskyt:
Vrba alpská roste v Alpách v nadmořské výšce 1400 -2000m na vápně a dolomitové suti, na suchých travních plochách. Je to východoalpinsko-karpatská vrba. Roste v Alpách až k vídeňskému Schnesbergu v Tatrách a Karpatech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.