Vyhledávání
      

Višeň křovitá (Prunus fruticosa)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen, okolík
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Višeň křovitá je výběžkatý, 0,5 -1m vysoký keř s beztrnnými, úplně holými větvemi. Pupeny jsou vejčitě okrouhlé s velkými šupinami. Listy jsou 3 -5cm dlouhé, vejčité, až elipčité, na špičce zaoblené nebo uťaté, okraj čepele je pilovitý ař vroubkatý, lícní strana je lesklá a tuhá. Palisty jsou také pilovité. Květy vyrůstají po 2 -5 ve většinou bezstopkatých okolících nebo hroznech, uspořádané na koncích slabě olistěných krátkých výhonů. Květní stopka je 1 až 3cm dlouhá. Korunní plátky jsou vejčité, 5 -7mm dlouhé, čistě bílé. Peckovice je kulatá, většinou zploštělá, velikosti hrachu, většinou až 10mm v průměru, korálově červená, později černočervená s velmi kyselou dužinou. Pecky jsou kulaté, poněkud zašpičatělé, se dvěma výraznými hranami. Keř kvete od dubna do května.
Višeň křovitá se šlechtí do korunky na třešeň obecnou. Na trhu najdeme varietu ´Pendula´ s jemnými, tenkými větvemi a převislou korunou.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Višeň křovitá roste ve střední a východní Evropě, od Sibiře a kavkazských zemí přes severní oblasti Balkánského poloostrova až na východní stranu Alp, na západě se vyskytuje místy až po Rýn a ve středním Německu. U nás roste v nejteplejších oblastech Čech a Moravy. Roste v suchých houštinách, kolem cest, na suchých loukách, v újezdech a světlých lesích, na vápenatých nebo jílovitých půdách.

Použití:
V Rusku jsou plody oblíbeným ovocem, působí osvěživě a jsou chutné jako normální višeň. Od dávných dob se větévky v zimě před vánocemi nařežou a přirychlují.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.