Vyhledávání
      

Vilín virginský (Hamamelis virginiana)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 7.0 m
Doba květu: 
Říjen, Listopad
Doba plodu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vilín opadavý je opadavý keř, vysoký až 7m. Listy jsou obvejčité a krátce řapíkaté, připomínají lísku. Žluté květy v chomáčcích mají 4 nápadné, páskovité korunní lístky, objevují se před nebo po podzimním opadu listů. Plody dozrávají teprve v příštím létě, jsou to vejčité, dřevnaté, chlupaté tobolky, které po dozrání pukají a vymršťují semena až 4m daleko.
Severoameričtí Indiáni keř za kouzelný, protože květe v chladné roční době a často při sněhu. Medicína znala hojivé účinky na rány dlouho před 19. stoletím, kdy byl vilín uznán v terapii západní orientace a objevil se v knize léků v USA. V Evropě byla poprvé vyrobena vilínová mast v roce 1864.
Vilín virginský by snad bylo možné zaměnit za vilín čínský, vilín japonský nebo vilín jarní. Tyto druhy mají dekorativní květy a pěstují se jako okrasné keře, kvetou od ledna do března.

Čeleď:
vilínovité

Výskyt:
Vilín virginský roste v atlantické Severní Americe od Kanady po Minnesotu, Floridu a Texas. V Evropě se pěstuje od roku 1736.

Použitelné části:
Používá se sušená kůra, sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů. Homeopatie používá čerstvou kůru z větévek a z kořenů.
Rostlina obsahuje třísloviny, organické kyseliny, silice, účinkují svíravě, protizánětlivě, slabě antibakteriálně, posilují cévy a mírní lokální krvácení.

Sběr:
Větve se odřezávají na jaře pro získání kůry, listy se trhají v létě. Lékařsky významný je pouze vilín virginský, i když jiné druhy vilínu a jeho formy také obsahují přinejmenším hodně tříslovin.

Pěstování:
Vilín virginský vyžaduje slabě kyselé až neutrální půdy, dostatečně hluboké, humózní a nezamokřené, místo má být slunné až polostinné. Keř se vysazuje v zahradách a parcích. Ve své domovině roste v listnatých lesích jako nenáročná a robustní rostlina.

Použití:
Nálev z vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně. Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil, pomáhá také při nervovém zánětu kůže. Vilínové masti a krémy je možné koupit hotové. V domácnosti se připravuje vilínová mast. Pro obklady je možné zředit vilínovou vodu z lékárny v poměru 1:3 nebo je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček listů na 1 šálek vody. Homeopatie používá vilín také při křečových žilách, hemoroidech, při krvácení kůže a sliznic. Také některé kosmetické vody na obličej obsahují vilín.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.