Vyhledávání
      

Vavřín vznešený (Laurus nobilis)

Stále zelené > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (8 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Vavřín je hustě olistěný, stálezelený keř nebo strom. Brzy na jaře vykvétá. Má drobné bledě žluté květy. Jako hrnková rostlina je vysoký 1 až 2m, ve volné přírodě ve Středomoří až 20m.

Vavřín má aromatické, kožovité, leskle tmavě zelené listy, které mají zřetelné žilky. Mladé stonky jsou červenohnědé, postupem času tmavnou a dřevnatí.

Sušený list vavřínu je na celém světě známý jako bobkový list. Ve starověku byl vavřín stromem zasvěceným Apollónovi. Byl považován za účinnou ochranu proti nákazám.

Vavřínové věnce byly od antických dob symbolem slávy a vítězství. Jako vyznamenání je dostávali sportovci a až do středověku také učenci a úspěšní žáci. I dnes jsou na sportovních trofejích znázorňovány vavřínové věnce. Také akademický titul bakalář v sobě skrývá název této rostliny ( franc. baccalauréat, ang. bachelor).

Čeleď:
Lauraceae - vavřínovité

Použití:
Bobkový list se používá v kuchyni k dochucení polévek, omáček , marinád, pokrmů s kari kořením a k dušeným rybám. Éterický olej, který se získává z čerstvých listů, je součástí hotových produktů: kořenících přípravků, masných výrobků omáček a likérů.

V lékařství se odvar z bobkového listu používá k podpoře trávení, zevně proti lupům. Olej získávaný z plodů se používá na bolavé svaly a kožní problémy.

V domácnosti můžeme použít list ke zlepšení vzduchu, rozdrcený ho můžeme přidat do vonných směsí. Jako dekorace jsou krásné vavřínové stromečky u vchodových dveří.

Pěstování:
Vavřín potřebuje plné slunce a závětří, výživnou, vlhkou a propustnou půdu. Svědčí mu pravidelný zástřih. Od 16. století se zastřihuje do tvaru koule. V chladnějších oblastech se pěstuje jako hrnková rostlina, které přezimuje v interiéru. Nemusíme ho mnoho let přesazovat. Doroste do značné výšky i v nevelkém květináči.

Vavřín může vyrůst ve statný strom. Je-li pravidelně seřezáván, daří se mu dobře. Ve volné přírodě se nedoporučuje sbírat bobkové listy, protože hrozí nebezpečí záměny s jinými jedovatými druhy vavřínu.

Sklizeň:
Listy sklízíme v kteroukoli roční dobu. Usušíme je, Jejich aroma zůstává zachováno.

Množení:
Rostlinu množíme řízkováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.