Vyhledávání
      

Trnovec Kristův (Paliurus spina - christi)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vrcholík
Tvary listů: 
celokrajné, zubaté, vejčité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Trnovec Kristův je hustý, vzpřímený nebo rozložitý, občas převisající keř, až 3m vysoký s šedou nebo červenohnědou kůrou. Pupeny jsou obklopeny dvěma rozdílně velkými, chloupkatými šupinami. Listy jsou střídavé, téměř dvouřadé, většinou krátce řapíkaté, 2 -4cm dlouhé a 1,5 -3,5 široké, šikmo oválné nebo vejčitě okrouhlé, celokrajné nebo výrazně zoubkované, na líci sytě zelené, rub je světle zelený. Palisty jsou přeměněné v krátké, červenohnědé trny, jeden z nich je delší, rovný a šikmo vzpřímeně odstávající, druhý trn je kratší a dozadu zahnutý. Květy jsou malé, vždy s pěti kališními lístky, korunními plátky a tyčinkami, zelenožlutými, úžlabními a v chudokvětých okoličnatých vrcholících. Kališní lístky jsou do kruhu rozprostřené, korunní plátky jsou většinou stočené. Plod je kulovitý, suchý, 2 -3cm v průměru, žlutohnědý, s kožovitou vnější slupkou a dřevnatým jádrem, na bázi obklopený češulí a kolem dokola křídlatý. Tento blanitý lem je zvlněný a hnědočervený. Keř kvete od května do srpna.
Trnovec Kristův tvoří na Balkáně často rozsáhlé porosty. Je to nejodolnější keř vůči okusu a často se stává nástupcem po zpustošených dubinách. Údajně byla z tohoto keře upletena Kristova koruna, což je možné, protože trnovec se vyskytuje ve zvýšené míře kolem Jeruzaléma.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Trnovec Kristův roste v listnatých lesích, houštinách a na pastvinách, na kamenitých, suchých místech na vápně a prahorninách, v jižní Evropě, od Itálie přes Balkánský poloostrov, Malou Asii po Čínu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.