Vyhledávání
      

Tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
pilovité, kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tavolník vrbolistý je keř až 2m vysoký s lysými, žlutohnědými nebo šedohnědými, nevýrazně hranatými, vzpřímenými větvemi. Kůra se vláknitě odlupuje, listy jsou krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté až 7cm dlouhé, na bázi klínovitě zúžené, téměř od báze jednoduše nebo dvojitě pilovité, rub čepele je lysý nebo na střední žilnatině slabě chloupkatý, s nápadně vystupující žilnatinou. Květy jsou bílé nebo světle růžové, velmi početné, na koncích větévek uspořádané v úzkých, 10 -12cm dlouhých pyramidálních latách. Květní stopka je asi 5mm dlouhá, krátce chloupkatá. Kališní lístky jsou široce trojúhlé, na vnitřní straně chloupkaté a v době kvetení a plodnosti vzpřímené. Korunní plátky jsou okrouhlé, 2,5 -4mm dlouhé. Měchýřky jsou malé, nažloutlé, na švu poněkud brvité. Semena jsou vřetenovitého tvaru, asi 2mm dlouhá. Tento druh kvete od června do července.
Tavolník vrbolistý krásně voní, připomíná vůni hlohu. K lákání hmyzu slouží také vylučování nektaru na zduřelém kroužku uvnitř kalichu. Tento druh se podílí na vzniku mnoha kříženců, např. tavolníku šeříkokvětého nebo stálekvetoucího Spiraea x syringiflora a Spiraea x semperflorens.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Tavolník vrbolistý roste na vlhkých loukách, rašeliništích, v olšinách, na březích řek a potoků, okrajích lesů, podél cest a plotů, zčásti zplanělý. Roste od nížin až do horského pásma, s oblibou na křemičitém podkladě. Vyskytuje se od Čech přes východní Alpy na jih až po Maďarsko a jižní Rusko, východně po Sibiř a východní Asii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.