Vyhledávání
      

Tavolník poléhavý (Spiraea decumbens)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Říjen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená, modrozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, kopinaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, vápenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tavolník poléhavý je zakrslý, asi 50cm vysoký keřík s poléhavými větvemi a vystoupavými kulatými, téměř drátovitými, lysými, žlutými větévkami. Listy jsou vejčité až kopinaté, 4cm dlouhé, na bázi klínovitě zúžené, vpředu zaoblené, vzácně zašpičatělé, krátce řapíkaté, na okraji asi od poloviny jednoduše či dvojitě pilovité, na líci šedozelené, rub je modrozelený a lysý. Květy jsou malé, bílé, velmi početné, na konci olistěných větévek, v 3 -5cm širokých okoličnatých hrozech. Květy vykvétají na asi 1,5cm dlouhých a tenkých stopkách. Kališní lístky jsou až 2mm dlouhé, uvnitř chloupkaté, nakonec dozadu ohrnuté. Korunní plátky jsou okrouhlé, bílé,poněkud delší než lístky kališní. Tyčinky nebo plodolisty jsou někdy nevyvinuté, rostliny jsou pak částečně dvoudomé. Měchýřky jsou lesklé lysé, po 2 -5 na nálevkovitém květním lůžku. Tento keřík kvete od května do června, někdy znovu v říjnu.
Někteří odborníci rozlišují tavolník korutanský a ještě tyrolský. Tento poddruh je označovaný jako jako Spiracea decumbens ssp.tomentosa. Má svoje větévky vždy chloupkaté listy kopinaté a jen u špičky krátce zoubkované a květenství také jemně chloupkaté.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Tavolník poléhavý roste na slunných svazích a sutích, v horském pásmu s oblibou na vápenatých podložích. Vyskytuje se v jihovýchodních Alpách, je domovem pouze v ohraničené oblasti, která sahá od jižních Tyrol po Korutany a severní Jugoslávii.

Použití:
Tento zakrslý keřík se často vysazuje do skalek, protože je svým bohatým kvetením a pozdním opadem listů velmi krásný.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.