Zpět na seznam

Tavola kalinolistá

Physocarpus opulifolius

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny bílá, Nažloutlá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů červená, zelená
Tvary listů zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, sucho, vlhko, kyselé půdy, nenáročné
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Tavola kalinolistá je listnatý, opadavý keř, vysoký 1 -3m, hustě prutnatý. Má střídavé, až 7cm velké, zubaté, pětilaločné listy, nápadně podobné listům rybízu nebo spíše kaliny obecné. Proto dostala tato rostlina i druhové jméno opulifolius, kalinolistá.

Vykvétá v květnu, květy tvoří hustá mnohokvětá květenství, sněhově nebo krémově bílá s načervenalými tyčinkami. Svou stavbou připomínají květenství tavolníků. C. Linné zařadil tavolu ještě do rodu Spiraea (tavolník).

Plody jsou lysé, z kalichu dlouze vyčnívající měchýřky.

Čeleď:
Spiraeaceae - tavolníkovité.

Původ:
Tavola kalinolistá pochází ze Severní Ameriky, kde roste asi 13 druhů. Jen jeden,tavola amurská (Physocarpus amurensis) je druh východoasijský. Dnes je ze všech tavol ve světě nejrozšířenější právě tavola kalinolistá.

Pěstuje se asi od roku 1687, nejprve v okolí původní domoviny, tedy na území mezi dnešními státy Tennessee a Virginie na jihu a provincie Québec v Kanadě na severu. Do Evropy byla dovezena později, ve střední Evropě se objevila začátkem 19. století.

Pěstování:
Tavola kalinolistá se snadno pěstuje, je velmi odolná. Snese částečně znečištěné ovzduší a roste téměř v každé půdě i v každé poloze, dokonce jak ve stínu (pod korunami vysokých stromů), tak na přímém slunci.

Množení:
Množíme nejlépe ze zimních řízků ale jde to dobře i z nevyzrálých, zelených letních řízků jako u tavolníků.

Použití:
Tavola kalinolistá je dobrá meliorační dřevina pro méně plodné půdy, náspy a silniční zářezy. Našla uplatnění také v myslivosti, v bažantnicích a remízcích, kde slouží jako dnes už obecně užívaná nízká krycí dřevina.
Nové fotografie rostlin