Vyhledávání
      

Tamaryšek čtyřmužný (Tamarix tetrandra)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 80.0 cm do 3.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tamaryšek čtyřmužný je stálezelený, lysý až papilózní, 80 -300cm vysoký keř nebo strom s hladkou, zelenočernou kůrou. Větve má metlovité, hustě spirálovité, uspořádané, částečně střechovitě se překrývající, většinou přilehlé, přisedlé, 2 -5mm dlouhé a 0,8 -1,2mm široké, úzce vejčité až kopinaté, na horním konci špičaté, na bázi zúžené, světle zelené, posázené několika kráterově prohloubenými žlázkami. Květy jsou čtyřčetné, 3 -4mm v průměru, bílé, vzácně růžové, krátce stopkaté, jednoltivě v paždí kopinatých, na svém konci dlouze zašpičatělých podpůrných listenů sedících na loňských výhonech. Květy jsou složeny do 3 -5cm dlouhých, hustých, klasnatých hroznů, dohromady uspořádaných v dlouhá latnatá květenství. Kališní lístky jsou 1,5 -2,5mm dlouhé, vejčité, na horním konci špičaté až tupé, lehce kýlovité, na okraji široce blanité. Korunní plátky jsou 2,5 -3mm dlouhé, úzce vejčité, na horním konci okrouhlé až tupé, rozložené, po odkvětu opadávající. Tyčinky jsou na bázi s laloky disku srostlé, s nažloutlými až růžovými prašníky. Plod je 3 -5mm dlouhá, úzce kuželovitá, zelenobílá, trojpouzdrá tobolka, s mnoha semeny, která mají na čele vlasový přívěsek. Keř kvete od dubna do června.

Čeleď:
Tamaricales - tamaryškovité

Výskyt:
Tamaryšek čtyřmužný roste na mořském pobřeží, na stepích, na vlhkých, slaných půdách a na přímém slunci, od mořského pobřeží po horské pásmo. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, od východního Balkánu po Krym a Kypr.

Použití:
Tamaryšky patří k prvním obyvatelům slaných stepí. Jejich listy vylučují pomocí svých žláz velké množství soli, proto se někdy i k získávání soli používají.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.