Vyhledávání
      

Štědřenec zlatý déšť (Laburnum anagyroides)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Štědřenec zlatý déšť je keř nebo strom s převislými větvemi, s trojčetnými listy, s lístky tupě eliptickými až vejčitými, na rubu chloupkatými. Květy mají krátce zvonkovitý kalich a žlutou, naspodu bledě skvrnitou korunu, jsou sestaveny do 10 -30květých hroznů. Plod je lusk až 8cm dlouhý, chloupkatý. Rostlina kvete od dubna do června.

Původ:
Štědřenec zlatý déšť pochází z jižní Evropy.

Výskyt:
Štědřenec se u nás pěstuje v teplejších krajích, zejména v parcích a zahradách jako ozdobný keř.

Použitelná část:
Z rostliny se používá semeno, dříve i nať.

Sběr:
Lusky se sbírají po dozrání a vyliští se. Semena se nechají mírně doschnout. Jejich pach je mdlý, chuť zpočátku slizovitě hořká, později ostrá.

Použití:
Semena obsahují alkaloid cytisin, cholin a glykosid laurocerasin. Citisin má podobný účinek na vegetativní nervový systém včetně ganglií jako nikotin, ale slabší. Cytisin působí také na centrální nervovou soustavu, zejména na prodlouženou míchu, zpočátku dráždivě, a pak ji ochrnuje podobně jako nikotin.
Dnes se štědřenec neužívá. Dříve se používal jako psychofarmakum. V terapii se používala nať při léčení předrážděnosti, psychoneurotických nemocech, při migréně, melancholii a hysterii. Užíval se také při chronické otravě arsenikem a při jaterních chorobách. Je to droga jedovatá. Častěji se užíval izolovaný cytisin ve formě extraktu.
Při požití dráždí cytisin centrum pro zvracení a dýchání. Ochrnuje nervy. Už několik semen může u dětí vyvolat otravu. Za první světové války se štědřenec zkoušel jako náhražka tabáku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.