Zpět na seznam

Štědřenec zlatý déšť

Laburnum anagyroides

Foto: Štědřenec zlatý déšť
Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Štědřenec zlatý déšť je keř nebo strom s převislými větvemi, s trojčetnými listy, s lístky tupě eliptickými až vejčitými, na rubu chloupkatými. Květy mají krátce zvonkovitý kalich a žlutou, naspodu bledě skvrnitou korunu, jsou sestaveny do 10 -30květých hroznů. Plod je lusk až 8cm dlouhý, chloupkatý. Rostlina kvete od dubna do června.

Původ:
Štědřenec zlatý déšť pochází z jižní Evropy.

Výskyt:
Štědřenec se u nás pěstuje v teplejších krajích, zejména v parcích a zahradách jako ozdobný keř.

Použitelná část:
Z rostliny se používá semeno, dříve i nať.

Sběr:
Lusky se sbírají po dozrání a vyliští se. Semena se nechají mírně doschnout. Jejich pach je mdlý, chuť zpočátku slizovitě hořká, později ostrá.

Použití:
Semena obsahují alkaloid cytisin, cholin a glykosid laurocerasin. Citisin má podobný účinek na vegetativní nervový systém včetně ganglií jako nikotin, ale slabší. Cytisin působí také na centrální nervovou soustavu, zejména na prodlouženou míchu, zpočátku dráždivě, a pak ji ochrnuje podobně jako nikotin.
Dnes se štědřenec neužívá. Dříve se používal jako psychofarmakum. V terapii se používala nať při léčení předrážděnosti, psychoneurotických nemocech, při migréně, melancholii a hysterii. Užíval se také při chronické otravě arsenikem a při jaterních chorobách. Je to droga jedovatá. Častěji se užíval izolovaný cytisin ve formě extraktu.
Při požití dráždí cytisin centrum pro zvracení a dýchání. Ochrnuje nervy. Už několik semen může u dětí vyvolat otravu. Za první světové války se štědřenec zkoušel jako náhražka tabáku.
Nové fotografie rostlin