Zpět na seznam

Smil italský

Helichrysum italicum

Detail
Kategorie Stále zelené
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů plstnaté
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, v potravinářství
Popis

Smil je stálezelený polokeř, citlivý vůči mrazu. Dorůstá do výšky 60cm. Zatím není tato bylinka příliš známá. Říká se jí také italská slaměnka. Botanický název Helichrysum pochází z řečtiny. Vznikl spojením výrazů helios ( slunce) a chrysos ( zlatý) a vztahuje se ke zlatožlutě nebo hořčicově zbarveným okolíkům květů smilu.

Smil má úzké, stříbřitě zelené, aromatické listy, vůní připomínající karí. V pozdním létě vykvétají květy – malé, žluté „slaměnky“. Stonek je šedozelený, druhým rokem dřevnatí. Listy jsou velmi hořké a nepřidávají se do pokrmů.

Čeleď:
Hvězdicovité

Původ:
Smil pochází z jižní Evropy a nejlépe se mu daří v mírném pásmu.

Použití:
Na záhonech s dostatkem slunce lze smil použít jako okrasnou rostlinu. Jeho jemně stříbřitá barva listů tvoří kontrast k ostatním rostlinám v bylinkové zahrádce. Šíří kolem sebe výraznou vůni, připomínající karí, která se po dešti ještě znásobí. Květy jsou vhodné k sušení, zůstávají tak téměř beze změn. Smil se proto dobře uplatní v květinových dekoracích.

Chceme-li dodat polévkám, dušeným jídlům, rýži, zelenině a jiným pokrmům jemnou chuť kari,povaříme v jídle malé větvičky smilu. Listy můžeme použít do jídel připravovaných nakyselo a také do pokrmů z vajec a drůbeže.

Kytička smilu v šatníku nebo ve spíži odpuzuje moly.

Pěstování:
Stálezelený polokeř s nízkým bujným vzrůstem, venku nepřečká zimu. Pěstuje se především jako okrasná rostlina. Potřebuje slunné stanoviště, lehkou a dobře propustnou půdu. Na podzim smil lehce seřízneme a přikryjeme slámou, abychom ho uchránili před mrazem. Pokud jsou silné mrazy, přemístíme ho do interiéru.

Množení:
Množíme na jaře nebo na podzim řízkováním.

Sklizeň:
Větvičky podle potřeby, v červnu, červenci a srpnu, uřízneme a použijeme čerstvé nebo sušené listy. Listy sušíme jako koření, květy na ozdobu.
Nové fotografie rostlin