Vyhledávání
      

Slizoplod (Pittosporum tobira)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 9.0 m
Doba květu: 
Březen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
obvejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
stříhaný živý plot, skupinové výsadby, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Slizoplod patří do rodu, který zahrnuje nenáročné, zdravé a velmi dekorativní rostliny. Ve Středozemí je používají do stálezelených živých plotů podél ulic. Slizoplod má obvejčité, jakoby lakované listy, které snesou i výfukové plyny. Krémově bílé, po citrónech vonící květy, vyrůstají ve vrcholových okolících brzy po přezimování, v březnu a brzy v létě. Plody jsou tobolky, v nichž jsou semena obklopená pryskyřičnou, lepivou hmotou: od toho jsou odvozena i jména, latinské „pitta = pryskyřice a „spora“ = semeno. České jméno je odvozeno překladem: slizoplod.
Existují i jiné druhy: Pittosporum tenuifolium je ve stáří až 9m vysoký keř nebo strom s menšími listy, nejvíce 7cm dlouhými. Je atraktivní téměř černými řapíky listů (stejně černými jako kůra mladých větví) a tmavě červenými květy, které se objevují v paždí listů. Tato rostlina se dá krásně tvarovat do pyramidy, nebo zapěstovat na vysokém kmínku. Dají se sehnat i kultivary se stříbřitým, červeným nebo panašovaným olistěním.
Pittosporum undulatum vytváří ve své vlasti krásné kopulovité koruny. Tento druh roste velmi pomalu a je nápadný svými tmavě zelenými, lesklými, na okraji zvlněnými, až 15cm velkými listy. Kvete pozdě na jaře. Znalci považují tento druh za nejkrásnější strom pro chladné, bezmrazé skleníky a prosklené haly.

Čeleď:
Pittosporaceae - slizoplodovité

Původ:
Rostliny z tohoto rodu pocházejí ze subtropické Číny, Japonska a jižní Koreje.

Pěstování:
Slizoplod vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, jednotnou zeminu nebo i hlinitou zahradní půdu s rašelinou a pískem, případně směs listovky, drnovky a pařeništní zeminy. V době vegetace na slunečném místě vydatně zaléváme. Zpětný řez a tvarování je možné v kterékoliv době. Rostlina snese i mírný mráz. Přezimuje na světle při teplotě 0 až +10°C, nebo jako pokojová rostlina. V krajním případě je možné přezimování i na tmavém, ale chladném místě, protože v tmavém prostředí a v teple by opadaly listy. Při chladném přezimování zaléváme málo. Mladé rostliny podle potřeby přesadíme.

Hnojení:
Hnojíme každých 14 dní do srpna.

Množení:
Množíme semeny nebo polovyzrálými řízky. Množení je snadné.

Choroby, škůdci:
Rostlinu mohou napadnou mšice a houbové choroby.

Použití:
Krásně sytá zeleň listů a uspořádaný vzrůst předurčují rostliny z tohoto rodu pro pěstování v nádobách. Uplatní se při členění prostoru a jako dekorace klidových zón.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.