Zpět na seznam

Skalník rozprostřený

Cotoneaster horizontalis

Foto: Skalník rozprostřený
Detail
Kategorie Stále zelené
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Skalníky jsou listnaté dřeviny velmi různého vzrůstu. Jsou to rostliny plazivé i nízké, nebo dorůstající výšky až přes 3m. Jsou opadavé, poloopadavé i stálezelené. Mají jednoduché celokrajné listy, které se na podzim zbarvují často červeně, a bílé až narůžovělé menší květy, jednotlivé nebo v chudých květenstvích. Plody jsou kulovité drobné malvičky, červené nebo černé.
Nejčastěji se na našich skalkách pěstuje Cotoneaster horizontalis nebo plazivý Cotoneaster dammeri a ojediněle se pěstuje Cotoneaster microphyllus.
Skalník rozprostřený je stálezelený až opadavý keř s typickým větvením, připomínajícím rybí kostru. Velmi se rozrůstá do šířky a proto není vhodný do malých skalek. V menší velikosti ho můžeme udržovat řezem. V květnu a červenci rozkvétá drobnými růžovými květy a na podzim je velmi ozdobný hojnými, téměř přisedlými červenými malvičkami.
Cotoneaster dammeri je pouze 10 -15cm vysoký, ale dlouhými kořenujícími větvemi se rychle rozrůstá a brzy zaroste i velké plochy. Má tuhé, na líci tmavozelené, na rubu bělozelené listy. V květnu až červenci vykvétají narůžovělé až načervenalé květy.
Cotoneaster dammeri var. radicans je mnohem menší.
Krásný skalník pro i pro malé skalky je stálezelený Cotoneaster microphyllus, který má drobné, 5 -8cm dlouhé listy s podvinutým okrajem. V květnu bohatě kvete drobnými bílými květy.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Skalník rozprostřený pochází z Číny, Cotoneaster dammeri rovněž z Číny a Cotoneaster microphyllus z Himálaje a z jihozápadní Číny.

Pěstování:
Skalníky vyžadují jen normální zahradní propustnou zem a plné slunce, ale porostou v polostínu. Vyhovuje jim sušší stanoviště. Při výsadbě musíme mít na paměti, že se rozroste do velké šířky, můžeme ho ale omezovat v růstu radikálním řezem.
Cotoneaster microphyllus vyžaduje chráněné stanoviště a zimní přikrývku, není příliš odolný a v zimě namrzá. Na jaře ale opět obráží a tím zůstává stále nízký, i když někteří odborníci uvádějí jeho konečnou výšku až 80cm.

Množení:
Plazivé druhy množíme snadno oddělením zakořeněné větvičky. Dobře se také množí řízky, které odebíráme u opadavých druhů zelené v červnu, u poloopadavých v červenci. V srpnu řežeme vyzrálé řízky u stálezelených druhů. Snadno se množí semeny a také hřížením větviček na jaře.
Nové fotografie rostlin