Vyhledávání
      

Skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri)

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
stříhaný živý plot, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Cotoneaster zahrnuje asi 50 druhů skalníků rostoucích v Evropě, na severu Afriky a v Asii. Jsou to opadavé i stálezelené keře se střídavými, nedělenými listy. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové. Plodem jsou malvice, které zdobé keře celou zimu a jsou potravou ptactvu.
Skalníky patří mezi vzpěrné dřeviny, pokud je pěstujeme jako popínavé, musíme je vyvazovat nebo prostrkávat opěrnými konstrukcemi, dráty, trelážemi. Nejvhodnější k opíraní jsou Cotoneaster dammeri a Cotoneaster salicifolius.
Skalník Dammerův je ze sklaníků nejznámější, často se používá jako vzpěrná dřevina. Pokud nemá oporu, roste jako plazivý keřík. Je to stálezelená rostlina, nenáročná na stanoviště. Výhony vyrůstají do různé délky, podle klimatu a péče, při dostatečných srážkách, dorůstají i přes 1m ročně, závisí to také na kultivarech. Květy jsou jednotlivé, pětičetné, krátce stopkaté, drobné, bílé. Rostlina kvete od května do července. plod je červená bobule.
Nejznámější pěstovaný kultivar je ´Coral Beauty´, který je méně vzrostlý, dalším je ´Skogholmen´, nejčastěji používaný kultivar, s leskle tmavě zelenými listy a obloukovitými větvemi, kultivar ´Eichholz´ je nejvhodnější k vyvazování.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Skalník Dammerův pochází ze střední Číny.

Pěstování:
Tento skalník snáší slunce i polostín, je vápnomilný, snáší hlinitopísčité půdy. Ve vyšších polohách může namrznout nadzemní část, ale dobře regeneruje od kořenů.

Množení:
Čisté druhy množíme ze semene, které musí být stratifikované a v únoru vyseté na záhon. Ostatní kultivary se množí bylinnými odřezky z července a srpna. S menším úspěchem je možné množit i dřevitými odřezky.

Choroby, škůdci:
V suchém období trpí rostlina houbovými chorobami. Na keřích se může vyskytovat karanténní škůdce - „spála růžovitých“.

Použití:
Skalník vysazujeme ke stěnám, opěrným zídkám. Může se opírat o pergoly, konstrukce, treláže. Nevyžaduje speciální péči, dobře snáší tvarovací řez, je možné ho použít i na živé ploty, pokud ho necháme obrůst konstrukci plotu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.