Vyhledávání
      

Skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus)

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
okrouhlé

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Skalník celokrajný je poléhavě i vzpřímeně rostoucí keř, 1 -2m vysoký. Má poléhavé rozestálé i přímé větve (kmínky), v mládí plstnatě žlutozelené, později lysé, červenohnědé. Větve nesou střídavě postavené, opadavé, 1 -4cm velké, okrouhle eliptické a na konci obvodu a na rubu světle plstnaté. Květy vyrůstají ( v květnu) v chudokvětých (1-4četných) chocholících na plstnatých stopkách. Jsou pětičetné, kališní cípy mají vytrvalé, neopadavé korunní lístky bělavé až tmavě růžové, tyčinek je asi stlačené, až 7mm velké, červené.
Skalník se v kultuře pěstuje od roku 1656, ale jeho sadovnická hodnota není velká.
V roce 1783 ho objevil J.W. Griffith na útesech Great Orme´s Head, ale jeho pozdější tamní osud je už nejistý.

Čeleď:
Malaceae - jabloňovité

Původ:
I když se může zdát skalník exotický, pochází z Evropy. Je to jediný skalník, který je původní i na britských ostrovech.

Pěstování:
Skalník se nejvíce hodí pro suché svahy, terasy a skalnaté nebo kamenité plochy. Přirozenými biotypy skalníku celokrajného jsou výslunná skalnatá místa (hlavně na vápenci), řídké světlé lesy a lesostepi, společenstva mezí, pastvin nebo eurosibiřské suché jehličnaté lesy.

Použití:
Skalník je vhodný pro krajinné úpravy na suchých a výslunných místech. Většina skalníků je hojně navštěvována včelami, kterým poskytuje stravu.

Choroby, škůdci:
Koncem 80. let 20. století se v Evropě rozšířilo nebezpečné onemocnění, tzv. Spála růžokvětých, bakterióza, způsobená organismem Ervinia amylovora. Jí padly za oběť mnohé ovocné stromy, ale hlavně mnoho skalníků a hlohů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.