Vyhledávání
      

Šicha černá (Empetrum nigrum)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Šicha černá je stálezelený, vřesovcům podobný keřík, mladé výhony jsou velmi jemně žláznatě chloupkaté a brzy lysé. Listy jsou v nepravidelných přeslenech po 3 -4 nebo uspořádané střídavě, kožovité, až 7mm dlouhé a 2mm široké, čárkovitě podlouhlé až úzce elipčité, v mládí žláznaté, později lysé. Okraje jsou dolů zahnuté a sblížené tak, že vzniká podélná brázdička. Květy jsou oboupohlavné nebo jednopohlavné, většinou trojčetné, po 1 -3 v paždí listů. Kalich a korunní plátky jsou asi 1,5mm dlouhé, podlouhlé, zelenorůžové až purpurové, volné, podobně jako dlouze vyčnívající tyčinky. Semeník je svrchní, 6 -9pouzdrý, blizna přisedlá, 6-9paprčitá. Plod je malá černá peckovice, 5mm v průměru. Keřík kvete od května do června.
Rod se skládá z několika taxonomických jednotek, které jsou většinou domovem v Americe. Obě evropské se uvádějí jako poddruhy výše popsaného druhu. Subsp. nigrum má jednopohlavné květy, plazivé větévky dlouhé až 1,2m, málo rozvětvené a zpravidla kořenující. Na nejsevernějších stanovištích je vzácný a v Alpách chybí. U subsp. hermaphroditum jsou květy většinou dvoupohlavné, tyčinky vytrvalé, větévky jen vzácně delší než 50cm, vystoupavé, poléhavé, bujně větvené, nekořenující. Tento poddruh je rozšířen v severní Evropě a jižně ve vyšších polohách.

Čeleď:
Empetraceae - šichovité

Výskyt:
Šicha černá roste na kyselých půdách, ve vřesovištích, na rašeliništích, v jehličnatých lesích a na horských svazích. Vyskytuje se v severní Evropě a v horských polohách jižně až po Pyreneje, střední Itálii, Bulharsko a jižní Ural, u nás pouze na západočeských rašeliništích.

Použití:
Peckovice se v severských zemích konzumují.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.