Vyhledávání
      

Sibiřanka hladká (Sibiraea laevigata)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Září, Říjen
Barva květu: 
zelená, Nažloutlá
Barva olistění: 
modrozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sibiřanka hladká je strnule vzpřímený, až 1,5m vysoký, hustý keř s tlustými, červenohnědými větvemi, které jsou v mládí lehce chloupkaté, později olysají. Kůra je šedohnědá, slabě popraskaná. Listy jsou na větévkách stěstnané, zčásti ve svazečcích, úzké, podlouhle vejčité až elipčité, 4 -10cm dlouhé a asi 2cm široké, na bázi klínovitě zúžené, vpředu špičatě trnité, celokrajné, s velmi krátkým řapíkem, který stonek krátce pochvovitě obepíná, nebo listy přisedlé, na líci nápadně modrozelené, vavřínovitě lesklé, lysé, na rubu poněkud světlejší, snevýraznou postranní žilnatinou. Květy jsou drobné, zelenobílé nebo lehce nažloutlé, někdy jednopohlavné, ve vrcholových, vzpřímených, až 12cm dlouhých, latnatě upsořádaných hroznech. Plody jsou asi 5mm dlouhé, měchýřkovité, se dvěma semeny v jednotlivých chlopních. Zbytek čnělky odstává na plodu vodorovně. Sibiřanka hladká kvete v květnu a někdy také ještě na podzim.
Tento hustý, bohatě kvetoucí keř se pěstuje v evropských zahradách a parcích od roku 1750. Zplanělý jedinci jsou vzácní. Keř je velmi mrazuvzdorný a suchovzdorný, nesnáší déle trvající přemokření. V literatuře se čato nazývá Sibiraea altaiensis.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Tento druh pochází z jižní Sibiře.

Výskyt:
Sibiřanka hladká roste na kamenitých, skalnatých svazích, na okrajích lesů, v houštinách a na mezích, s oblibou na vápenatých půdách, většinou pouze v nížinách. Areál tohoto druhu sahá od jžní Sibiře do západní Číny. V Evropě se nalézá je v Chorvatsku.


Použití:
Sibiřanka se občas vysazuje do zahrad a parků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.