Vyhledávání
      

Sápa křovitá (Phlomis fruticosa)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 80.0 cm do 1.3 m
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
vrcholík
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sápa křovitá je polokeř vysoký 80 -130cm, hustě hnědě chlupatý s hvězdicovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté, vejčitě podlouhlé až podlouhle kopinaté, 3 -10cm dlouhé, s celokrajným okrajem, zvlněným nebo jemně vroubkovaným, jsou kožovité s hustě síťovanou žilnatinou, na líci vmáčklou, takže povrch listu je krabatý, na rubu je bíle vlnatá. Květenství je vrcholovité, úžlabní listeny složené ze 14 -36 květů, podkvětní listeny jsou vejčitě kopinaté. Květy jsou souměrné, kalich má pět krátkých trojúhelníkových ušten s ven vyhnutými ostny. Koruna je dvoupyská, souměrná, 25 -35mm dlouhá, sytě žlutá. Tyčinky jsou čtyři, čnělka dvouklaná, ramena nestejná. Plod je tvrdka. Rostlina kvete od března do dubna.
Ve Středozemí rostou i další druhy rodu, např. na Krétě velmi podobná žlutokvětá sápa vlnatá (Phlomis lanata). Na Iberském poloostrově roste sápa nachová (Phlomis purpurea) s růžovými, 23 -26mm dlouhými květy. Další druh sápa knotovkovitá (Phlomis lychnitis) má velmi úzké, čárkovitě kopinaté listy a žlutokvěté květy. Na Baleárech roste sápa italská (Phlomis italica) s růžovými, 20mm dlouhými květy.

Čeleď:
Laminaceae - hluchavkovité

Výskyt:
Sápa křovitá je rozšířená od Francie a Sardínie na východ až na Kypr. Roste na suchých kamenitých, vápnitých půdách, až do nadmořské výšky 1050m (Kréta).

Použití:
Sápa křovitá se pěstuje jako okrasná rostlina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.