Vyhledávání
      

Růže zakrslá kultivar ´The Fairy´ (Rosa ´The Fairy´)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
obruby, nádoby, skalky, střešní zahrady
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kultivar ´The Fairy´ vznikl v roce 1932. Je to růže, kterou nelze považovat za miniaturní co do původu, ale které je za minirůži tradičně považována. O její vznik se zasloužila Anna Bentallová z anglického Essexu. Většinou se uvádí, že je to spontánní mutace, sport od prastaré pnoucí růžovokvěté růže ´Lady Godiva´ z roku 1908. Ta měla být náhlou mutací kultivaru ´Dorothy Perkins´ z roku 1901, a její matkou byla planá růže ze sekce Synstylae, Rosa wichuraiana. Stavba květenství kultivaru ´The Fairy´ by tomu odpovídala. Jiné prameny ale uvádějí zcela jiný původ - kultivary ´Paul Crampel´ a ´Lady Gay´. první je oranžově šarlatová pravá polyantka, druhá opět pnoucí růžová růže s mnohokvětým latovitým složeným květenstvím, a opět přímý potomek růže Wichurovi. Ať je je to jak chce, květů má ´The Fairy´mnoho, velmi drobných, ne větších než mají jiné miniatury. Dokáže ale být až 90cm vysoká, ale málokdy se v této velikosti pěstuje.
Zvláštní miniaturou je kultivar ´Mood music´, která vyšlechtil Američan z Kalifornie R.S.Moore a v roce 1977 ho uvedly na trh školky Sequoia Nursery z Kalifornie. Je to miniaturní mechovka víc ostnitá, než některé kultivary růže svraskalé. jejími rodiči byly ´Fairy Mosos´ a ´Goldmoss´, oba pocházející rovněž od R.S. Moora, který se této linii věnoval.
´The Fairy´ je drobnokvětá zakrslá polyantka, považovaná ještě za minirůži. Je hustě plnokvětá, živě růžová, za horka blednoucí a rychle odkvétající. Květů je v květenství i více než 30, ale jsou drobné, 2-3cm velké. Je to robustní, vzpřímeně rostoucí keřík, který má malé listy a lístky připomínající listy zimostrázu, listy jsou tmavě zelené, lesklé.
Kultivar ´Mood Music´ je zakrslá mnohokvětá růže třídy miniatur (Min). Má zvláštní stavbu květu, kterou připomíná staré kultivary mechovek odvozených od růže stolisté. Nápadná jsou již poupata s mnoha výrůstky a žlázkami. Květy jsou drobné, oranžově růžové, plné, ploše rozložené, široké do 2,5cm, jemně vonné. Nevysoké keříky jsou nápadně ostnité, ostny jsou hustě propojeny s osténci a štětinami. Listy jsou tmavozelené, matné.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´The Fairy´byl vyšlechtěn v Anglii.

Pěstování:
Nákup růží se doporučuje provádět výhradně v růžových školkách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde o ně není dobře postaráno a nejsou dobře skladovány. Nakupujeme na podzim, nejlépe po 10. říjnu. Výsadbu neodkládáme, nejlépe je zasadit růže v den nákupu a pře výsadbou je namočit na hodinu do jílového roztoku nebo do vody. Růže zasadíme do jamky hluboké 40cm a prokypřené do 60cm. Nedzemní části i kořenový systém musíme zkrátit. Miniaturní růže vysazujeme ve vzdálenosti asi 30cm od sebe. Vyžadují slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem a dostatečnou zálivku. Neprospívá jim stín ani přílišné vlko.

Množení:
Množení růží patří do rukou odborníků, ale některé druhy zvládnou rozmnožit i laici. Nejjednodušší je řízkování, složitější očkování na vhodnou podnož, kterou bývá nějčastěji beztrnný podnožový šípek.

Použití:
Zakrslé růže jsou vhodné do skalek, kontejnerů a květináčů, prodávají se jako hrnkové růže. Mezi minirůže se také počítají i málo vzrůstné polyantky a kříženci obou.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.