Vyhledávání
      

Růže zakrslá kultivar ´Starina´ (Rosa ´Starina´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 25.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
pilovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
nádoby, skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento kultivar vyšlechtila v roce Marie- Luisa Meillandová, manželka slavného Alaina Meillanda. Růže získala v roce 1968 získala zlatou medaili v Japonsku a v roce 1971 byla zařazena mezi ADR. Její matkou byl semenáč z mezikřížení kultivarů ´Dany Robin´ a ´Fire King´. První je lososově růžová floribunda, druhá ohnivě šarlatová floribunda. Z nich vzniklá semenáč byla opylen pylem ze známé minirůže ´Perla de Monserrat´.
Stejně jako byla rodina Dotova z Barcelony slavná v prvním období obliby a šlechtění minirůží, tak je koncem století známý kalifornský šlechtitel Moor. Kultivar ´Geern Ice´ byl jednou z jeho zajímavých minirůží z roku 1971. tento šlechtitel často používal jako výchozí materiál růži Wichurovu a to i v případě kultivaru ´Green Ice´, kde byl této růži partnerem kultivar ´Floradora´ a vzniklý nepojmenovaný semenáč byl opylen kultivarem ´Jet Trail´, bělokvětou, zeleně tónovanou minirůží. Ta se asi nejvíc promítla do vzhledu a vlastností kultivaru ´Green Ice´.
Kultivar ´Starina´ je zakrslá mnohokvětá růže třídy miniatur. Má krásně tvarovaná poupata i mladé květy, které se s přibývajícími dny rozkládají více do plochy. Jsou svítivě oranžově šarlatové, zcela plné, ale drobné, 2 -3cm široké. Vzrůst je keříčkovitý, keříky jsou obvykle asi 25cm vysoké, zřídka vyšší. Listy jsou středně zelené, lesklé.
Kultivar ´Green Ice´ je zakrslá mnohokvětá růže třídy miniatur. Poupata má špičatě kuželovitá, květy drobné, namačkaně plné, bílé až do zelena, vzrůst je keříčkovitý, asi 30cm, listy kožovité, lesklé, středně zelené.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Starina´vznikl v Anglii v roce 1965.

Pěstování:
Růže nakupujeme pouze v růžových školkách, nikdy v supermarketech nebo u překupníků, kde o ně není správně postaráno a nebývají dobře uskladněny. Nakupujeme na podzim, nejlépe po 10. říjnu a nejlépe ještě v ten den zasadíme do jamky hluboké 40cm a prokypřené do 60cm. Před výsadbou namočíme rostlinu na hodinu do jílového roztoku nebo do vody a zkrátíme stonky i kořeny.
Růže vyžadují slunné, teplé a před větrem chráněné stanoviště, výživnou půdu a občasnou ale vydatnou zálivku. Miniaturní růže vysazujeme na vzdálenost asi 30cm.

Hnojení:
Půdu zásobíme hnojivem před zahájením vegetace. Hnojivo by nemělo obsahovat chlór, doporučené jsou naopak stopové prvky, hořčík a vápník. V letních měsících můžeme růže přihnojovat na list tekutými hnojivy se stopovými prvky. Hnojení na list provádíme v podvečer a při zatažené obloze.

Množení:
Množení růží patří do rukou odborníků, ale některé zvládnou rozmnožit i laici. Nejjednodušší metodou je řízkování, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, nejlépe na beztrnný podnožový šípek.

Použití:
Miniaturní růže jsou vhodné do skalek, kontejnerů a květináčů. Prodávají se jako hrnkové růže. Mezi minirůže se také ještě počítají i málo vzrůstné polyantky a pochopitelně kříženci obou.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.