Vyhledávání
      

Růže stálezelená (Rosa sempervirens)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže stálezelená je stálezelený, až 5m vysoko pnoucí keř s tenkými, zelenými a velmi ohebnými větvemi. Počet trnů je omezený, na kvetoucích větévkách chybí čato úplně, jsou většinou tenké, načervenalé, vzácně promíchané jehlicovitými štětinami. Listy jsou téměř vždy pětičetné, na bázi květenství někdy pouze trojčetné, lístky podlouhle až vejčitě kopinaté, 2,5 -6cm dlouhé a 3cm široké, vpředu stažené v dlouhou, uhnutou špičku, okraje jsou jednoduše pilovité, zoubky jsou úzké a špičaté, čepel je na lícní straně temně zelená, lysá, na rubu bledě zelená, bez chloupků, někdy i oboustranně lesklá. Palisty jsou žláznatě lemované, květy jen vzácně jednoltivé, většinou v chudokvětých chocholičnatých hroznech, téměř vždy bílé, 2,5 -5cm v průměru, vonné. Kališní lístky jsou vejčité, s nasazenou špičkou, na rubu žláznaté, většinou nedělené. Vnější kališní lístky mají několik úkrojků. Šípek je kulovitý nebo vejčitý, až 1cm dlouhý, leskle červený, žláznatý, bez šťávy. Keř kvete od května do června.
Tento čistě středzemní druh růže je nutné chránit před zimními mrazy. V obchodě je možné získat mnoho odrůd. Tato růže s podílela na vzniku tzv. růží Ayrshire.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Růže stálezelená roste v houštinách a křovinách v oblasti stálezelených rostlin kolem Středozemního moře, na okrajích lesů a na mezích u cest. V jižní Francii roste až do nadmořské výšky 700m, často v teplých oblastech jižních okrajových alpských jezer. Někdy je vysazovaná k ozelenění zdí. Vyskytuje se na pobřeží oblasti Portugalska a Španělska, v západní a jižní Francii, na pobřeží Jadranu, na Balkánském poloostrově a v Malé Asii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.