Vyhledávání
      

Růže sírová (Rosa hemisphaerica)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
dlanitě složené, zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Stará báje vyprávěla o tom, že si v dávnověku jednotlivé lidské rasy odnášely z kolébky lidstva i vlastní růže: Evropané červenou růži keltskou a Asiaté plemena žlutokvěté růže. Opravdu jen tam jsou přirozené areály několika dalších žlutokvětých růží.
Růže sírová je bohatě větvený keř, vysoký až 150cm, se silnými hákovitými ostny. Lístků v listech je 5 -9, jsou šedozelené. Květy jsou v průměru široké 4cm, žluté, šípky jsou oranžově červené.
Další asijskou růží je růže kokanská (Rosa kokanica), která má větve s přímými ostny bez příměsi štětinovitých osténců. V evropských zahradách trpí černou skvrnitostí, pokud neroste v suchu a na přímém slunci. Je to keř vysoký až 2m. Má načervenalé, v mládí chlupaté větve. Lístků v listech bývá 5 -7, intenzivně voní. Květy jsou velké asi 5cm . Šípky mají hnědavou barvu. Kvete v květnu až červnu.
Růže prvosenkovitá (Rosa primula) je také středoasijská žlutá růže. Byla objevena v roce 1910 nedaleko Samarkandu. Je to keř vysoký asi 2m. Má velmi aromatické, mimořádně dlouhé listy, složené z 13 -15 lístků. Květy jsou běložluté nebo bledě žluté.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Pimpinellifoliae

Původ:
Růže sírová přirozeně roste ve skalnatých terénech Turecka, Íránu, Arménie a v pohoří Kopet-dag v nadmořských výškách 800 -1800m n.m.
Růže kokanská roste původně na skalnatých stráních v Afgánistánu a ve Střední Asii, v Altajském pohoří a v Ťan-šanu ve výškách do 2800m n.m., ale také v podhůří, např. v okolí Taškenu.
Růže prvosenkovitá roste v Turmenistánu až po severní Čínu, v Evropě není zcela mrazuvzdorná.

Pěstování:
Růže sírová se v Evropě pěstuje jen velmi málo, většinou jen v botanických zahradách. Známější je její plnokvětý kultivar ´Flore Pleno´ pěstovaný v Evropě od 17. století. Ten má tu nepříjemnou vlastnost, že se po déle trvajícím deštivém počasí jeho květy vůbec neotevřou. Vlastní hmotností květy převisají.
Růže kokanská vyžaduje suché stanoviště a plné slunce a růže prvosenkovitá zimní přikrývku.

Množení:
Růže množíme nejlépe řízkováním, množení očkováním je obtížné. Je nutné vybrat k očkování vhodnou podnož. Nejlépe vyhovují beztrnné šípkové keře.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.