Vyhledávání
      

Růže sicilská (Rosa sicula)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 80.0 cm
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
V jižní Evropě, zejména ve Středomoří, rostou drobné nízké růže, vysoké jen do jednoho metru. Většina z nich se řadí do podsekce Rubiginosae, tedy k rostlinám, jejich listy a často i květní stopky jsou žláznaté. Žlázky obsahují aromatickou silici a vylučují jí tolik, že jsou na dotek lepkavé. Tyto růže jsou velmi ostnaté a jejich velké a ostny jsou u některých ještě doplněny o jehlicovité osténce a stopkaté žlázky.
Pro zahradnictví nemají tyto růže praktický význam, ale je možné je využít do tzv. středomořských skalek. Jejich vzrůst je většinou kompaktní, kulovitý, a v horkých dnech se kolem nich šíří příjemná kořeněná vůně.
Růže sicilská (Rosa sicula) je keřík vysoký 20 -80cm, výběžkatý, velmi podobný růži serafínské (Rosa serafinii), která je ale nevýběžkatá. Ostny má přímé až mírně sehnuté, štíhlé a téměř všechny stejně dlouhé. Lístky ve složených listech jsou okrouhlé, lysé, na rubu žláznaté, květy jednotlivé, bledě růžové, kališní cípy na vejčitých šípcích jsou vztyčené, vytrvalé.
Další evropskou planou růží je Růže hrozivá (Rosa ferox). je to nízký keř s tuhými hostě ostnitými větvemi, ostny jsou hákovité. Lístky, stopky, kališní lístky i palisty jsou hustě žláznaté. Květy jsou jednotlivé, bílé nebo růžové.
Růže lepkavá (Rosa glutinosa) je keřík 30 -70cm vysoký, hustě větvený. Má nápadné ostny, které jsou promíšeny stopkatými žlázkami a štětinami. Lístky jsou okrouhle eliptické, po obou stranách hustě žláznaté. Květy mají bledě růžovou barvu, jsou jednotlivé, na krátkých žláznatých stopkách. Šípky jsou hustě lepkavě žláznaté.
Všechny tyto růže kvetou v červnu.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Caninae

Původ:
Růže sicilská roste v jižní Evropě a v severní Africe, růže lepkavá pochází z východního Středozemí, z Balkánu a z Malé Asie. Růže hrozivá je doma v jihovýchodní Evropě, v Turecku a na Kavkaze. Růže serafínská roste na středomořských ostrovech, v Bulharsku a v jižních oblastech bývalé Jugoslávie.

Pěstování:
Tyto růže jsou planě rostoucí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.