Vyhledávání
      

Růže rolní (Rosa agrestis)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené, zubaté, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže rolní je asi 1 -2m vysoký keř s metlovitě prodlouženými větvemi. Trny jsou většinou všechny silné, hákovitě zahnuté, přisedlé asi na plošce 5 -15mm dlouhé a asi 3 -5mm široké. Listy jsou pěti nebo sedmičetně zpeřené, lístky podlouhle elipčité až klínovitě opakvejčité, 1,5 -5cm dlouhé a 1 -2cm široké, na obou koncích stejnoměrně zúžené, s jemně zoubkovaným okrajem, na líci většinou lysé, lesklé, svěže zelené, na rubu s početnými světle hnědými žlázkami, které šíří jablkům podobné aroma. Palisty jsou úzké, řapík slabě chloupkatý, s četnými stopkatými žlázkami a jemnými trny. Květy vykvétají jednotlivě nebo po dvou až deseti, jsou chocholičnatě nahloučené, bledě růžové nebo bílé, asi 3 -4cm v průměru, květní stopka je 1 -2cm dlouhá, bez stopkatých žlázek. Kališní lístky jsou po odkvětu dozadu ohrnuté, vnější úzce čárkovitě až nitkovitě zpeřené. Korunní plátky jsou 1,5cm dlouhé, kratší než lístky kališní. Šípek je podlouhle vejčitý nebo kulovitý, 1 až 1,5cm dlouhý, kožovitý, oranžově červený.
Růže rolní se velmi podobá růži malokvěté (Rosa micrantha), od které se liší květními stopkami bez stopkatých žláz, má neuspořádaný vzrůst a charakteristickou vůni po jablečném víně.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Růže rolní roste v dubinách, vrcholových porostech, vinohradských křovinách a na okrajích polí. Miluje teplé polostinné polohy, roste většinou na hlubokých, vápenatých a dobře provlhčených půdách, ojediněle až do výšky 1000m n.m. Vyskytuje se v okolí Středozemního moře. Od Španělska a pohoří Atlasu, na sever po Irsko, jižní Švédsko a střední Německo, na jihu v Itálii a severních zemích Balkánu. U nás roste po celém území roztroušeně.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.