Vyhledávání
      

Růže převislá (Rosa pendulina)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Květen
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
stín, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže převislá (Rosa pendulina) je převážně horská rostlina, patřící mezi evropské plané růže. Označení převislá souvisí s postavením šípků při dozrávání. Jejich květní stopky se stáčejí dolů a šípky na nich jsou převislé, nící. Je to prutnatý keř, vysoký 100 -200cm, má četné podzemní výběžky. Dolní části prutovitých kmínků jsou hustě ostnité, vrcholové části jsou téměř vždy bezostné, holé, žlutozelené. Květonosné větévky na kmíncích jsou zkrácené, 0,5 až 30cm dlouhé. Lichozpeřené listy mají více jařem, nejčastěji jsou sedmi až devítičetné, lístky jsou podlouhle eliptické, měkké, na rubu lysé nebo chlupaté, výjimečně i žláznaté. Květy jsou jednotlivé, tmavě růžové až purpurově nachové. Kvetou v květnu. Kališní cípy jsou celistvé, lysé nebo hustě žláznaté, po odkvětu se vztyčují a semknuté směřují vzhůru. Plodní stopky jsou holé nebo stopkatě žláznaté, stejně dlouhé jako lahvicovitý šípek.
Ze stejné sekce pochází růže májová (Rosa majalis). má výrazně párové, světlé, podpalistové ostny na skořicově hnědých větvích. Tvoří řídké, prutnaté keře, až 150cm vysoké. Plodní stopky má holé, šípky kulovité. V 17. až 19. století se v podhůří Alp často pěstovala její plnokvětá odrůda, tzv. empirová růže, nyní považovaná za kultivar ´Foecundissima´.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Cinnamomeae

Původ:
Růže převislá roste v Pyrenejích a v horách střední a jihovýchodní Evropy.
Růže májová roste v západní a severní Evropě a na západě Sibiře. Do střední Evropy zasahuje jen ojediněle, spíše sem byla zavlečena.

Pěstování:
V přírodě roste růže převislá na vlhkých a stinných místech zejména podél horských potoků a na březích horních toků řek nebo v jejich říčních náplavech, na pasekách a lesních světlinách, v lesních pláštích a na okrajích horských kamenitých sutí - převážně tedy v horách a v podhůří.
Růže májová roste také v břehových porostech horního toku řek, nebo ve svahových kamenitých sutích.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.