Zpět na seznam

Růže převislá

Rosa pendulina

Foto: Růže převislá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny stín, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Růže převislá (Rosa pendulina) je převážně horská rostlina, patřící mezi evropské plané růže. Označení převislá souvisí s postavením šípků při dozrávání. Jejich květní stopky se stáčejí dolů a šípky na nich jsou převislé, nící. Je to prutnatý keř, vysoký 100 -200cm, má četné podzemní výběžky. Dolní části prutovitých kmínků jsou hustě ostnité, vrcholové části jsou téměř vždy bezostné, holé, žlutozelené. Květonosné větévky na kmíncích jsou zkrácené, 0,5 až 30cm dlouhé. Lichozpeřené listy mají více jařem, nejčastěji jsou sedmi až devítičetné, lístky jsou podlouhle eliptické, měkké, na rubu lysé nebo chlupaté, výjimečně i žláznaté. Květy jsou jednotlivé, tmavě růžové až purpurově nachové. Kvetou v květnu. Kališní cípy jsou celistvé, lysé nebo hustě žláznaté, po odkvětu se vztyčují a semknuté směřují vzhůru. Plodní stopky jsou holé nebo stopkatě žláznaté, stejně dlouhé jako lahvicovitý šípek.
Ze stejné sekce pochází růže májová (Rosa majalis). má výrazně párové, světlé, podpalistové ostny na skořicově hnědých větvích. Tvoří řídké, prutnaté keře, až 150cm vysoké. Plodní stopky má holé, šípky kulovité. V 17. až 19. století se v podhůří Alp často pěstovala její plnokvětá odrůda, tzv. empirová růže, nyní považovaná za kultivar ´Foecundissima´.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Cinnamomeae

Původ:
Růže převislá roste v Pyrenejích a v horách střední a jihovýchodní Evropy.
Růže májová roste v západní a severní Evropě a na západě Sibiře. Do střední Evropy zasahuje jen ojediněle, spíše sem byla zavlečena.

Pěstování:
V přírodě roste růže převislá na vlhkých a stinných místech zejména podél horských potoků a na březích horních toků řek nebo v jejich říčních náplavech, na pasekách a lesních světlinách, v lesních pláštích a na okrajích horských kamenitých sutí - převážně tedy v horách a v podhůří.
Růže májová roste také v břehových porostech horního toku řek, nebo ve svahových kamenitých sutích.
Nové fotografie rostlin