Vyhledávání
      

Růže plstnatá (Rosa tomentosa)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže plstnatá (Rosa tomentosa) patří mezi evropské žláznaté plané růže, které voní po jablkách. Velká skupina planých růží obsahuje silici, která svou vůní připomíná terpentýn. Mezi tzv. šípkovými růžemi (sekce Caninae) tak voní všechny růže z podsekce Vestitae, především růže plstnatá a růže Sherardova (Rosa sherardii). do této sekce patří také růže měkká (Rosa villosa), která je pravděpodobně identická s tzv. jablíčkovou růží, známou pod vědeckým jménem Rosa pomifera. Její šípky se používaly jako ovoce, jsou ze všech šípků evropských růží největší a nejdužnatější. Byly také vyšlechtěny klony se sníženou žláznatostí šípků, pěstují se plantážnicky a jsou zdrojem dužiny pro výrobu šípkových protlaků.
Růže z podsekce Vestitae nejsou stejného fylogenetického původu, spojuje je jen obsah a charakter silice. Všechny jsou ale kompaktní keře, na nichž už není patrný sklon vytvářet opíravé liány. Jejich listy jsou složené, lichozpeřené, nejčastěji sedmičetné, většinou hustě chlupaté a přisedle žláznaté. Stopkatě žláznaté jsou i květní stopky. Květy jsou většinou růžové až sytě růžové, kvetou v červnu.
Růže plstnatá má lístky podobné lístkům růže šípkové, na větvích má výrazně hákovité ostny a zpeřené kališní cípy se po odkvětu sklánějí dolů.
Lístky růže Sherardovy a růže měkké jsou větší, oválné, zašpičatělé, na okraji charakteristicky složeně zubaté. Ostny jsou výrazně štíhlé, přímé nebo jen málo sehnuté. Kališní cípy se po odkvětu vztyčují a zůstávají na šípku až do jeho zralosti.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Caninae

Původ:
Růže plstnatá a růže Sherardova jsou rozšířeny v severozápadní a střední Evropě, od Irska po Ukrajinu a na jih po 40. stupeň s.š.

Pěstování:
V přírodě rostou tyto růže roztroušeně a vzácně, většinou v lesních pláštích a na zarostlých mezích, v houštinách podél vod, ale také na výslunných stráních, ve skalních sedlinách na různých geologických podkladech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.