Vyhledávání
      

Růže nootecká (Rosa nutkana)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 2.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, mrazuvzdorná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže nootecká (Rosa nutkana), nebo také nutkajská či nutkanská, vděčí za své vědecké i národní jméno ostrovu Notka, ležícího u ostrova Vancouver na jihozápadním pobřeží Kanady. Pojmenoval ji český botanik K.B.Presl podle místa nálezu herbářové položky, podle ní také růži popsal. V kultuře je od roku 1876.Je to prutnatý odnožující keř, vysoký 1,5 -2m. Kmínky jsou slabé, tmavě hnědočervené, na výmladcích štětinatě osténkaté, v horní často spoře větvené, ostny přímé, ploché. Listy jsou složeny z 5 -9 široce eliptických, na rubu žláznatě pýřitých lístků. Květy jsou většinou jednotlivé, 5 -6cm velké, bledě fialovorůžové, někdy bílé. Kvete v červnu a červenci. Šípky jsou kulovité, červené, hladké, plodní stopky žláznaté.
Růže Woodsova (Rosa woodsii) patří také mezi americké plané růže. Pěstuje se od roku 1888. Je to asi 2m vysoký keř s mnoha přímými i lehce ohnutými ostny. Listy má složené z 5 -7 lysých lístků. Květy jsou jednotlivé nebo po 2 -3, růžové, vzácně bílé, 3 -4cm široké. Kališní lístky jsou celistvé. Šípky a stopky jsou holé, jen občas přisedle žláznaté, šípky mají kulovitý tvar, jsou 8 -10mm velké.
Další známou americkou planou růží je růže hrachoplodná (Rosa pisocarpa) s drobnými, sotva 8mm velkými hráškovitými šípky. V botanických zahradách se pěstuje od roku 1882. je to vzpřímený, asi 2m vysoký keř s prutovitými kmínky a sehnutými ostny. V listech je 5 -7 chlupatých lístků, růžové květy vyrůstají v chocholících a jsou asi 3cm velké, kališní lístky jsou na lícní straně žláznaté.
Známou severoamerickou růží je také růže vábná (Rosa blanda). Je to jedna z nejlépe pěstovaných amerických planých růží od roku 1773. Reprezentovala americké plané růže spíše ve východních oblastech USA. Je to prutnatý, asi 2m vysoký keř, velmi odnožující, na mladých prýtech ostnitý, jinak téměř bez ostnů. Listy jsou složené z 5 -7svrchu lysých, na rubu chlupatých lístků, květy jsou jednotlivé nebo po několika, 6cm velké, šípky a stopky jsou lysé.
Všechny tato americké růže jsou si vzájemně dost podobné, je velmi obtížné je od sebe odlišit. V evropském zahradnictví se uplatnily jen málo, některé jsou vhodnými výplňovými keři pro velké parky.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Cinnamomeae

Původ:
Růže nootecká pochází z ostrova Nootka, ležícího u ostrova Vancouver na jihozápadním pobřeží Kanady. Roste také od Aljašky na sevru po Skalnaté hory a stát Wyoming na východě a severní Kalifornii na jihu.
Růže Woodsova roste od kanadských provincií Saskatchewan a Briská Kolumbie na severu po americké státy Utah a Kansas na jihu. Některé variety rosotu i východněji mezi Ontariem a Minnesotou, jiné vystupují až vysoko do horských údolí ve výškách 1200 -3200m n.m.
Růže hrachoplodná roste od Britské Kolumbie po Kalifronii a Idaho a růže vábná roste v pruhu mezi 40. a 50. rovnoběžkou od New Foundlandu a Pensylvánie na západ po Montanu, Severní Dakotu a kanadskou provincii Manitoba.

Pěstování:
Tyto americké plané růže se v evropském zahradnictví neuplatnily, některé se vysazují do velkých parků.

Množení:
Plané růže můžeme množit kromě řízkování také generativně, výsevem nažek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.