Vyhledávání
      

Růže mnohokvětá (Rosa multiflora)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
dlanitě složené
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Východní Asie, zejména Čína, je domovem růží ze zvláštní sekce Synsylae, pro které je typické, že čnělky srůstají do štíhlého tenkého sloupku a vysoko vyčnívají nad disk mezi tyčinkami, takže zůstávají zachovány i na dozrávajících šípcích. Druhým společným znakem většiny těchto růží je stavba květenství - jehlicovité chocholíky, složené z desítek drobných květů.
Růže mnohokvětá je druh mnohotvarý, polymorfní. Listy můžou být jak lysé, tak chlupaté. Stejně je tomu i u květních stopek a šípků. Je jeden znak, který odlišuje růži mnohokvětou od ostatních, jsou to palisty s nápadně hřebíkovitými třásnitými okraji. Tento znak je dominantně dědičný a prozrazuje, vedle mnohokvětosti, že mezi předky této růže byla Rosa multiflora.
Růži mnohokvětou popsal v roce 1784 švédský botanik Thunberg z Japonska už roce 1784, do Evropy byla přivezena v roce 1862. Její inrtodukce znamenala velký převrat v pěstování zahradních růží. Růže mnohokvětá se stala základním kamenem skupiny mnohokvětých růží, zpočátku nazývaných polyantky, po pozdějších hybridizacích a zdokonalování polyanthybridy, patří tedy mezi předky moderních mnohokvětých záhonových růží s velkými květy, tzv. floribund. Používá se také jako solitérní keř pro větší zahrady, veřejná prostranství a do živých plotů, jedna z linií, téměř bezostný klon, se využívá jako podnož, oblíbená mezi švédskými školkaři.
Růže mnohokvětá je rozkladitý keř nebo spíše popínavá liána. Má až 5m dlouhé výhony, knínky a větve se obloukovitě sklánějí k zemi, nenajdou-li vhodnou opěru. Ostny jsou jednotlivé, hákovité. Listy jsou složeny ze 7 -9 špičatých lístků, na rubu chlupatých. V pyramidálním chocholíku může bát i několik desítek květů, jsou drobné, 1,5 - 2cm široké, obvykle bílé. Kvete v červnu a v červenci velmi vydatně. Kališní lístky jsou krátké, vnější s několika přívěsky. Šípky bávají kulovité nebo protáhlé na dlouhých stopkách, velikosti hrachu, oranžově až tmavě červené.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Synsylae

Původ:
V přírodě rostla růže mnohokvětá v Japonsku, v Koreji a v Číně včetně ostrova Tchaj -wan.

Pěstování:
Růže vyžadují slunné a chráněné stanoviště, výživnou půdu. Nesnášejí stín, těžké půdy.

Množení:
Růže množíme nejsnadněji řízkováním, náročnější je očkování na vhodnou podnož.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.