Vyhledávání
      

Růže malokvětá (Rosa micrantha)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
celokrajné, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže malokvětá je vzpřímený, hustě větvený, až 1,5m vysoký keř s obloukovitě převisajícími větvemi. Všechny trny jsou stejně silné, velmi početné, přisedající na plošky 6 -12mm dlouhé a 2 .5mm široké, hákovitě ohnuté. Mladé výhony a listy mají načervenalý nádech, listy jsou většinou pěti až sedmičetně zpeřené. Lístky jsou elipčité až široce vejčité, 1,5 -3cm dlouhé a 1-2cm široké, na bázi zúžené, okraje hluboce dvojitě pilovité, s četnými žlázkami a jemnou jablečnou vůní, většinou drsné, na obou stranách téměř lysé. Květy vykvétají jen vzácně jednoltivě, většinou po 2 -4 v chocholíkům podobných květenstvích, jsou světle růžové nebo bílé, až 3cm v průměru. Květní stopka je 1 -2cm dlouhá, podstatně mnohem delší než listeny, s mnoha žlázkami. Kališní lístky jsou po odkvětu dozadu ohrnuté, na bázi vejčité, vnější lístky mají čárkovitě kopinaté až nitkovité, žláznatě brvité nebo zoubkaté úkrojky. Korunní lístky jsou 1 -1,5cm dlouhé, většinou kratší než kališní. Čnělka je dlouhá a lysá. Šípek vejčitě kulovitý, 1 -2cm dlouhý, kožovitý, šarlatově červený. Keř kvete od května do června.
Při šíření růží jsou jejich podzemní výběžky velmi důležité, při bujném růstu mohou pak vytvářet i rozlehlé trnité houštiny. Často dochází k tvorbě semene i bez opylení, což vede k bohatému vzniku různých forem.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Růže malokvětá roste ve světlých křovinách, na okrajích lesů, slunných svazích, v horách se vyskytuje až ve výšce 1500m nad mořem, většinou na vápenatých, kamenitých půdách. Vyskytuje se v oblasti Středozemního moře, v západní a střední Evropě, od Maroka přes Pyrenejský poloostrov a alpskou oblast až po Skotsko, na východ po Polsko, na jihu od Itálie přes Balkán po Malou Asii, až ke Kavkazu, u nás roztroušeně ve středních a severních Čechách, v okolí Brna, Znojma a Olomouce.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.