Vyhledávání
      

Růže májová (Rosa majalis)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
šedozelená, plstnaté, modrozelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže májová je nízký, výběžkatý, až 1,5m vysoký keř s metlovitými, tenkými, leskle červenohnědými větvemi. Trny jsou slabé a krátké, hákovitě zahnuté, na bázi řapíku často v párech uspořádané na květních výhonech mnohdy chybějící, v dolních částech větví ale silné a početné, většinou promíchané s velmi hustě postavenými štětinami. Listy jsou převážně pěti až sedmičetně zpeřené, tenké, lístky podlouhle elipčité až vejčité, 2 -3cm dlouhé a 1 -1,5cm široké, okraje jsou jednoduše pilovité, na líci modrozelené, přitiskle krátce chloupkaté, rub je bledě šedozelený, hustě přilehle chloupkatý. Řapíky jsou plstnatě chloupkaté, vedlejší palisty většinou široké, na okrajích stočené, s odstávajícími oušky. Květy jsou většinou jednoltivé, vzácněji po 2 -5 v chocholičnatých hroznech, karmínově červené a růžové, 4 -6cm v průměru, květní stopka je asi 1cm dlouhá, obklopená velkými listeny, kališní lístky jsou úzké, většinou nedělené, podél květu vystoupavé, setrvávají až do dozrání šípků. Korunní plátky jsou 2,5 -3cm dlouhé, šípky kulovité, často diskovitě smáčklé, až 1,5cm v průměru, temně červené, málo masité, lysé. Keř kvete od května do června.
Růže májová či skořicová je v kultuře asi od roku 1600. Občas se vyskytují její kříženci s růží nízkou či octovou. Izolovanné výskyty ve Wallisu a v Harzu se často považují za relikty doby ledové.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Růže májová roste v lužních porostech podél alpských řek, částečně zplanělá na hradních návrších a zříceninách. Vyskytuje se v severní a střední Evropě. Od Wallisu, horního Porýní až po jižní Skandinávii na severu, na východě po jižní Polsko, také podél horního toku Dunaje a v severních oblastech Balkánu. U nás v Českém Středohoří, u Budyně, Nového Bydžova, v údolí Dyje a např. na Táborsku zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.