Vyhledávání
      

Růže lesklá (Rosa nitida)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 70.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže lesklá, podobně jako růže bahenní roste ve vlhkých půdách, u močálů, bažin, na březích vod, v kyselých půdách. V kultuře se vyskytuje od roku 1807. ve 20. století se stala velmi oblíbenou „zakrslou“ růží s lesklými listy, které na podzim zčervenají. Ve druhé polovině 20. století byla v Holandsku křížena s růží svraskalou (Rosa rugosa) a tak vznikla řada „plotových“ růží, např. cv. Dutch Hedge, cv. English Hedge, cv. Red Hedge a aj.
Jinou růží s nápadně lesklými listy je růže virginská (Rosa virginiana), v některých jazycích nazývána růži lesklou. Do zahrad se dostala v roce 1807. Je znám její plnokvětý kultivar Rosa virginiana ´Plena´.
Růže lesklá je vzpřímený nízký keř, vysoký 50 -70cm, jen zřídka přes 100cm. Kmínky jsou krátce a hustě nachově štětinaté, se štíhlými světlými ostny, dlouhými 3 -5mm. V listu bývá 7 -9 oválně podlouhlých, 1 -4cm dlouhých, jemně zubatých, na líci lesklých, na rubu mírně chlupatých i lysých lístků. Květy jsou jednotlivé nebo po několika, nejčastěji růžové, 4 -5cm velké, vonící po konvalinkách. Kališní lístky jsou celistvé. Šípky jsou stlačeně kulovité, tmavě červené, spolu se stopkami plodními stopkatě žláznaté.
Růže virginská je prutnatý, malé odnožující keř s kmínky vysokými až 2m. Ostny na nich bývají hákovité, párové, mladé výhony mohou být i hustě jehlicovitě štětinaté. Listy jsou složeny ze 7 -9 lesklých lístků, 2 -6cm dlouhých, ostře zubatých, na rubu chlupatých. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika, jsou světle růžové, vonné. Kvete v červnu a v červenci. Šípky jsou stlačeně kulovité, asi 1,5cm velké, hladké, červené, jejich stopky žláznaté.

Čeleď:
Rpsaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Carolinae

Původ:
Růže lesklá je domovem ve východních oblastech Severní Ameriky, ale jen na nevelkém území, mezi kanadskou provincií Québec a Newfoundlandem na severu po Nové Skotsko a stát Connecticut na jihu.
Růže virginská je původem rovněž z východních oblastí Severní Ameriky, ale roste tam na sušších stanovištích než růže lesklá - na severu od Newfoundlandu a Ontaria po státy Pensylvánie a Arkansas na jihu.

Pěstování:
Růže lesklá vyžaduje stále vlhké stanoviště, propustnou výživnou půdu a slunné stanoviště, růže virginská sušší slunné stanoviště, propustnou a výživnou půdu.

Množení:
Růže množíme nejsnadněji řízkováním. Náročnější je množení očkováním na vhodnou podnož, kterou je nejčastěji beztrnný šípkový keř.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.