Vyhledávání
      

Růže hvězdovitá (Rosa stellata)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Použití: 
obruby, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Druh Rosa je velmi bohatý. Zástupci podrodu Hesperhodos, do které patří také růže hvězdicovitá, mají složené nevelké listy a přirostlé palisty s odstávajícími oušky. Květy vyrůstají jednotlivě, bez podpůrných listenů. Šípek mají ostnitý, šálkovitě otevřený, bez disku na temeni. Nažky vyrůstají na prodlouženém a vyvýšeném květním lůžku přesně uprostřed šípku. Kališní lístky mají přívěsky a po odkvětu jsou vzpřímené, šípky nejsou dužnaté.
Růži hvězdicovitou (Rosa stellata) popsal belgický botanik jako samostatný rod a druh Hesperhodos stellatus.Patří mezi americké plané růže. Pěstuje se od roku 1902, podle amerických pramenů od roku 1916. Známá je i odrůda Rosa stellata var. mirifica, s lidovým názvem Růže ze Sacramenta. Pěstuje se jako rarita. Je to krásná drobná růže, jejích květy se vzhledem k rozměrům listů zdají být velké.
Růže hvězdicovitá je malý keřík, 30 -60cm vysoký. Mladé výhony se brzy měkce a hustě rozvětvují. Mají štíhlé, žlutobílé, přímé, párovité ostny, často promíšené štětinami. Listy jsou složeny z pěti široce vejčitých lístků, hluboce zubatých a po obou stranách hustě hvězdicovitě chlupatých. Lístky jsou velké 5 -10mm. Palisty jsou na obvodu žláznaté. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou živě růžové, 4 -6cm široké, kvetou od května do srpna. Semeníků bývá v šípku ohromný počet, čnělky jsou chlupatě vlnaté. Kališní cípy mají přívěsky, na rubu jsou žláznaté. Šípek je číškovitý, hnědočervený, velmi štětinatý, asi 2cm velký.
Další americká planá růže Růže drobnolistá (Rosa minutifolia) je blízce příbuzná s růží hvězdicovitou. Také ona je americkou planou růží. Pěstuje se od roku 1910. má rovněž chlupaté stonky s tenkými hnědými osténci. Eliptických lístků bývá v listech 5 -7, jsou 3 -10mm velké, chlupaté, květy jsou bílé nebo růžové, asi 2,5cm široké.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Hesperhodos

Původ:
Růže hvězdicovitá pochází z nejteplejších oblastí Nového Mexika, kde byla v roce 1897 objevena. Její varieta mirifica je původem ze západního Texasu, z jihu Nového Mexika, ze severní Arizony, roste i v okolí Velkého kaňonu (Grand Canyon).
Růže drobnolistá pochází z Kalifornie, kde byla v roce 1888 objevena.

Pěstování:
Pokud bude růže hvězdicovitá růst na slunných a suchých místech v teplých oblastech, snese i evropskou zimu. Její varieta mirifica vyžaduje také suché a slunné stanoviště, které musí být dobře odvodněné, potom je mrazuvzdorná i v Evropě.

Množení:
Planě rostoucí růže můžeme kromě řízkování množit také generativně, výsevem nažek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.