Vyhledávání
      

Růže hladká (Rosa laevigata)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže hladká (Rosa laevigata) patří mezi asijské plané růže, má volné opadavé listy složené ze 3 -5 lístků. Před rokem 1780 byla dovezena do teplých oblastí Severní Ameriky, kde brzy zdomácněla a možní i zplaněla, byla popsána Michauxem z USA, ze státu Georgia. Získala americké národní jméno Cherokee Rose, podle indiánského kmene, na jehož území zdomácněla.
V přírodě roste na skalnatých místech a podél potoků do nadmořských výšek kolem 1000m. Je to krásná, kuriózní růže, kterou lze pod širým nebem pěstovat například v jižní Francii. V atlantické Evropě namrzá, po seříznutí opět obrazí, ale málo kvete.
Je to stálezelený keř nebo až 10m dlouhá popínavá liána s mnoha ostny. Listy má nejčastěji trojčetné, lístky špičatě oválné, 3 -6cm dlouhé, měkké palisty volné, opadavé, květy jednotlivé, vonné, bílé, 8 -10cm velké, bez nápadných listenů. Kališní lístky jsou celistvé, po odkvětu vzpřímené nebo rozestálé, neopadavé. Šípky jsou dlouhé až 4cm, hustě štětinaté, oranžově červené.
Další asijskou planou růží je růže listenová (Rosa bracteata), která byla popsána v roce 1798. také ona byla v roce 1793 převezena do USA, kde zplaněla od Virginie a Floridy po Texas. I jí se dostalo „amerického“ jména Macartneyova růže podle lorda Mayartneye, který ji dovezl do Anglie. V přírodě roste na původních lokalitách v jihovýchodní Číně a na Tchaj-wanu, v Evropě snáší je středozemní klima, roste ale i v teplých oblastech Anglie, kde kvete od června do podzimu. Je to stálezelený keř, častěji ale opíravá liána dlouhá až 6m. Má párové hákové ostny, stonky bývají plstnaté. Listy jsou složeny ze 7 -11 okrouhlých až tupě eliptických lístků, kožovitě tuhých, na lící tmavozelených, lesklých, na rubu na střední žilce chlupatých. Květy jsou jednotlivé, bílé, 5 -7cm velké, na krátkých stopkách, s nápadnými chlupatými listeny. Šípky jsou kulovité, asi 3cm velké, oranžově červené, vlnaté.

Čeleď:
Rosaceae

Podrod:
Rosa

Sekce:
Růže hladká patří do sekce Laevigatae, růže listenová do sekce Bracteatae.

Původ:
Růže hladká i růže listenová pocházejí z jižní Číny.

Pěstování:
Obě tyto asijské růže jsou planě rostoucí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.