Vyhledávání
      

Růže čnělkatá (Rosa stylosa)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, pilovité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růže čnělkatá je statný, vzpřímený, ale ne pnoucí, až 3m vysoký keř s obloukovitě převisajícími větvemi. Trnů je málo, jsou krátce zašpičatělé , přisedají na velmi široké ploše a jsou lehce ohnuté až hákovité. Listy jsou 5 -7 četně zpeřené, lístky oválné až podlouhle elipčité, 1,5 -5cm dlouhé, jednoduše pilovité, s úzkým a ostře zašpičatělými zoubky, na lícní straně jsou většinou lesklé, rub je na žilnatině, nebo po celé ploše čepele hustě plstnatý, bez žlázek. Řapík je většinou bohatě a dlouze chloupkatý. Palisty mají krátce prodloužené, zašpičatělé ouško, květy jsou po 1 -8 nebo i více v okoličnatých hroznech , bílé nebo světle růžové, 3 -5 cm v průměru. Květní stopka má na bázi kopinaté listeny, asi 2 -4krát delší kalich. Vnější kališní lístky mají četné, úzké, žláznatě zoubkované úkrojky. Korunní plátky jsou 2 -2,5cm dlouhé. Čnělka je srostlá v sloupek, lysá, kratší než tyčinky. Šípek je vejčitý, červený a hladký. Růže čnělkatá kvete v červnu.
Některé znaky růže čnělkaté svědčí o její úzké příbuznosti s růží polní (Rosa arvensis). Oba druhy osidlují v západní Evropě podobný areál. Nejvýznamnějšími rozlišovacími znaky je stále vzpřímený vzrůst, mnohokvěté okoličnaté hrozny a 5 -7 četně zpeřených listů. Růži čnělkaté se daří v mírném podnebí velmi dobře.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Růže čnělkatá roste v západní Evropě. Od severního Španělska až po Porýní, v Irsku, střední Anglii, v západních Alpách až po Savojsko a ve Švýcarsku, ve světlých lesích, houštinách a plotech, většinou na hlubokých, vápenatých provlhčených půdách, od nížiny až do hor.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.