Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Virgo´ (Rosa ´Virgo´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 70.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vyšlechtit bělokvětou růži není jednoduché. I ta nejbělejší planá růže je v poupěti alespoň slabě růžová. V rozevřeném květu se barviva ztrácejí a bílý květ je vlastně bezbarvý. Dojem bělosti je optickým klamem, který vzniká lomem světla. Platí to pro okrajové jazykové květy kopretin stejně jako pro růže.
Kultivar ´Virgo´ uvedl na trh francouzský šlechtitel Charles Mallerin z Varces prostřednictvím firmy Meilland - Richardier v roce 1947. Je to jeden z nejznámějších bělokvětých čajohybridů. Jako mateřskou rostlinu použil svůj starší kultivar z roku 1941 ´Blanche Mallerin´ a pyl získal rovněž ze svého, téměř stejně starého kultivaru ´Neige Parfum´ z roku 1942. Matka měla dlouhá poupata a středně plné květy, byla čistě bělokvětá. Otec měl podobné vlastnosti a navíc byly jeho květy tónovány do krémova a intenzivně voněly. Bělokvěté růže byly i v předchozích generacích jakousi syntézou kladných vlastností svých předků.
Americká „večerní hvězda“, tj. kultivar ´Evening Star´ byla uvedena na trh v roce 1974 pány Jacksonem a Perkins z Kalifornie v roce 1974. Nejvíc vynikne až za soumraku, stejně jako většina bělokvětých rostlin.
´Virgo´ je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Poupata má štíhle kuželovitá, dvakrát delší než širší. Rozevřené květy na dlouhých stopkách jsou až 12cm široké, spíše poloplné, složené z 20 -25 lístků. Jejich barva je označená jako čistě bílá, někdy krémově nebo velmi slabě růžově stínovaná, jemně voní. Vydatnost kvetení je střední. Vzrůst je vzpřímený, bujný, keř je vysoký 50 -70cm. Výhony jsou zelené, středně až slabě ostnité, listy jsou lesklé, na líci tmavě zelené.
Poupata kultivaru ´Evening Star´ jsou nápadně velká, i květy jsou velké, plné, jednotlivé nebo po několika, korunní lístky jsou bílé s podvinutými okraji. Voní příjemně, hlavně v podvečer. Listy jsou velké, lesklé, vzrůst je vzpřímený, větvený.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Virgo´ vznikl ve Francii.

Pěstování:
Tento kultivar je stále oblíbený a to i přesto, že po prvním vydatném kvetení začátkem sezóny remontuje do podzimu slaběji.
Růže kupujeme zásadně v růžových školkách, nikdy v supermarketech nebo u překupníků, kde o ně není dobře postaráno a nebývají dobře uskladněny. Zasadíme je ještě v den nákupu do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm.
Růže vyžadují slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem, výživnou hlinitou půdu. Nesnášejí stín a přílišné vlhko.

Množení:
Růže množíme nejsnadněji řízkováním, obtížnější je očkování na podnož, kterou bývá nejčastěji bezostný podnožový šípek. Množení některých odrůd a kultivarů je lépe přenechat odborníkům.

Použití:
Kultivar ´Virgo´ je vhodný k řezu, květy vydrží ve váze asi 5 dní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.