Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Tiffany´ (Rosa ´Tiffany´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 90.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Americký pěstitel Robert L. Linquist působil v kalifornském Hemetu, tedy v USA. Jeho růže dobývaly nejprve Ameriku, později Evropu a okolní svět. Jedna z jeho nejúspěšnějších růží je kultivar ´Tiffany´ patentovaný v USA a zařazený do amerického výběru All American Rose Selections. Na trh byl tento kultivar uveden v roce 1954. Pocházel z úspěšných rodičů - matkou byl třešňově až krvavě červený kultivar ´Charlotte Armstrong´, pyl pocházel z voňavé, červenožluté odrůdy ´Girona´. Někde v dřívější historii musel existovat další příbuzný s losovou barvou květů.
Krásnou lososově růžovou růží je i kultivar ´Blessings´. Barva květů nezapře, že jeho matkou je kultivar ´Queen Elisabeth´ opylený pylem neznámého semenáče. V roce 1969 ho v Anglii vyšlechtil C. Gregory.
´Tiffany´je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Má dlouhá poupata, velké květy, až 12cm široké, řídce plné, v plném květu ploše rozevřené, silně vonící. Korunní lístky jsou na okraji trochu dřípené, lososově růžové se zlatožlutým tónováním na bázi. Vzrůst je vzpřímený, keříky jsou až 90cm vysoké. Listy jsou tmavozelené, matné, poměrně velké.
Konkurencí kultivaru ´Tiffany´je kultivar ´Grand Siecle´. Konkuruje mu barvou i vůní. Je to lososově až středně růžový čajohybrid s tupě špičatým poupětem, plnokvětý, vysoký 80 -100cm.
Kultivar ´Blessings´ je také čajohybrid, i když byl původně klasifikován jako floribunda. Rozdíly mezi těmito skupinami bývají ale velmi nepatrné. Květy má lososově až korálově růžové, vzrůst vzpřímený a listy matně zelené.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Tiffany´ byl vyšlechtěn v USA.

Pěstování:
Kultivar ´Tiffany´ je růže pro krásné počasí, déšť květům velmi škodí. Růže nakupujeme výhradně v růžových školkách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde vzhledem k tomu, že nemají listy a nejsou prostokořené, nemůžeme zjistit jejich zdravotní stav. Kupujeme je nejlépe po 10. říjnu a hned v den nákupu je zasadíme do jamky hluboké alespoň 40cm a prokypřené do 60cm. Nadzemní část a kořeny zkrátíme a rostlinu ponoříme alespoň na hodinu do jílové kaše nebo do vody. Stanoviště musí být slunné, teplé, chráněné před větrem a půda kyprá a výživná.

Množení:
Množení růží je lépe přenechat odborníkům, některé ale může množit i laik. Nejsnadněji se množí řízkováním, složitější je očkování na vhodnou podnož, kterou nejčastěji bývá některý z bezostných podnožových šípků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.