Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Landora´ (Rosa ´Landora´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 80.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Francouz Joseph Pernet-Ducher a jeho otec vyšlechtili ve Vennisieux-les-Lyon kultivary žlutokvětých růží. Jednou z úspěšných žlutokvětých růži třídy čajohybridů ´Landoru´vyšlechtil a v roce 1970 uvedl na trh německý šlechtitel Tantau. Její původ není zcela znám, protože Tantau použil jako mateřskou rostlinu neznámý semenáč, který opylil pylem z čistě zlatožlutého kultivaru ´King´s Ransom´.
Pokud půjdeme do historie kultivaru ´King´s Ransom´, zjistíme, že v mateřské linii to byly zlatožlutá ´Golden Masterpiece´ z roku 1954, čistě žlutá ´Mandalay´ z roku 1942, zlatožlutá s karmínovými znaky ´Soeur Thérese´ z roku 1931 a zlatožlutá ´Juliet´ z roku 1910. zde žlutá barva po mateřské linii končí, protože matkou kultivaru ´Juliet´ byl růžovokvětý kultivar ´Soleil d´Or´ a to byl ten Pernet. Ducherův zázrak, první moderní velkokvětá a plnokvětá žlutá růže z roku 1900, tehdy reprezentující skupinu růží nazývanou po svém tvůrci petnetianky. O osm generací zpátky stojí růže, která do moderních růží přinesla vlohu „žlutý květ“, růže páchnoucí (Rosa Foetida) z Blízkého východu.
Kultivar ´Landora´je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Má velká, štíhlá, tmavožlutá poupata a teple zlatě až kanárkově žlutě, plné květy. Jsou velmi trvanlivé, jednotlivé, ale častěji po několika v řídkém květenství, slabě voní. Korunní lístky se často stáčejí do špičky, vzrůst je keříčkovitý, 80cm vysoký, listy jsou většinou světle zelené.
Skutečně velkokvětou růží je kultivar ´Président Armand Zinsch´. jeho květy měří v průměru až 15cm. Voní typicky růžově s přídechem citrónové vůně.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Landora´ byl vyšlechtěn ve Francii.

Pěstování:
Kultivar ´Landora´je tolerantní k nižším teplotám. Kultivar ´Président Armand Zinsch´ je velmi odolný, opakovaně a dlouho kvete, ve váze je trvanlivý.
Růže kupujeme zásadně v růžových školách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde nemají listy a nejsou prostokořenné a nemůžeme tak zjistit jejich zdravotní stav. Kupujeme nejlépe po 10. říjnu a ihned zasadíme do jamky hluboké alespoň 40cm a prokypřené do 60cm. Nadzemní část i kořeny zkrátíme a rostlinu ponoříme alespoň na hodinu do jílové kaše nebo do vody. Růžím zajistíme slunné a teplé stanoviště, chráněné před větrem a propustnou výživnou půdu. Nejlépe jim vyhovuje hlinitá nebo hlinitopísčitá půda.

Množení:
Množení růží patří většinou do rukou odborníků, některé druhy se ale množí snadno a zvládne to i laik. Nejsnadnější je množení řízkováním, těžší je očkování na vhodnou podnož, kterou je nejčastěji některý z bezostných podnožových šípků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.