Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´La France´ (Rosa ´La France´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kultivar ´La France´ byl uveden na trh v roce 1867. Jeho vyšlechtění se považuje za přelom ve šlechtění růží. Tomu ale předcházelo mnoho let usilovné práce a hledání. Na počátku stála skupina růží jako remontantky, jejichž původ není jasný. Podle vzhledu a vlastností je možné se domnívat, že šlo o několikanásobné křížení růže damašské (Rosa x damascena) nebo jiných růží ze sekce Rosa (odvozených od růže keltské – (Rosa galica) s růží čínskou (Rosa chinensis) nebo s bourbonkami a o různá zpětná křížení. Typickou remontantkou byla patrně bílá ´La Reine´z roku 1842 a šarlatová ´Général Jacqueminot´ z roku 1853. Souběžně s tímto šlechtěním byla rozvíjena skupina tzv, čajovek, růží které s největší pravděpodobností vznikly vzájemnou hybridizací východoasijských druhů dovezených v 18, století do Evropy, zejména druhů Rosa chinensis a Rosa odorata. Někteří pěstitelé se ale domnívají, že byly čajovky odvozeny výhradně od růže vonné (Rosa odorata). Byly neplodné, teprve v roce 1838 se v Anglii objevil náhodný semenáč, který byl již nadále plodný a stal se základem pro další křížení, na jehož konci stojí moderní velkokvěté růže, čajohybridy. A právě kultivar ´La France´ je považován za první dokonalou růži třídy čajohybridů. Jeho matkou byla světle růžová, plnokvětá remontantka ´Mme Victor Verdier´ z roku 1853 a otcem krémově bílá čajovka ´Mme Bravy´ z roku 1846. tu vyšlechtil francouzský růžař Guillot-otec, ´La France´je dílem jeho pokračovatele, Guillota - syna z Lyonu. Někteří růžaři ale tvrdí, že vznik kultivaru ´La France´je dílem náhody a že ho Guillot - syn vybral jako náhodný semenáč mezi výsevem neznámých růží, že tedy nešlo o záměrné křížení známých rodičů.
Jiní rhodologové jsou názoru, že ´La France´nebyla první, že je jen důležitým zlomem v oblibě čajohybridů. Za růže z této skupiny můžeme označit mnohé starší odrůdy zařazované jen mezi opakovaně kvetoucí, remontující růže. Čajohybridy vznikly „za pochodu“ a dnes není možné určit, který byl první. Další vývoj se pak převážně ubíral jejich vzájemných křížením.
Kultivar ´La France´ je tedy opředen tajemstvím svého vzniku. Nese ale všechny rysy moderních čajohybridů a je jejich „prototypem“. Je to velkokvětá odrůda stříbřitě růžové barvy, velmi hustě plnokvětá, 60 korunních lístků vespod tmavěji růžových, se zašpičatělým dlouhým poupětem. Květy intenzivně voní, ale není jich mnoho. Listy jsou světle zelené, vzrůst je spíše slabý, optimální výška keříku je okolo 50cm.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Původ kutivaru ´La France´není známý, snad pochází z Francie.

Pěstování:
Růže nakupujeme zásadně jen v růžových školách, ne u překupníků ani v supermarketech, kde nebývají dobře uloženy, ani ošetřeny. Nejsou olistěné, ani prosotokořenné, není tak na nich poznat zdravotní stav, ani stupeň zaschnutí. Růže nakupujeme nejlépe po 10. říjnu a jejich výsadbu neodkládáme, zasadíme je nejlépe v den nákupu do jamky hluboké alespoň 40cm a prokypřenou do hloubky 60cm. Nadzemní číst i kořenový systém zkrátíme a před výsadbou rostlinu alespoň na hodinu ponoříme kořeny do jílové kaše nebo do vody.

Množení:
množení růží se většinou ponechává na odbornících. Množí se nejsnadněji řízkováním, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, kterou bývá většinou bezostný podnožový šípek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.