Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´John F. Kennedy´ (Rosa ´John F. Kennedy´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 80.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
V roce 1965, dva roky po tragické smrti amerického prezidenta J.F.Kennedyho, uvedl na trh šlechtitel E.S. Boerner prostřednictvím firmy Jackson a Perkins Co. Bělokvětou růži, nazvanou na počest zavražděného prezidenta. Ke křížení použil nepojmenovaný semenáč, s největší pravděpodobností rovněž bělokvětý, jehož původ nebyl nikdy uveden a vlastní, o něco starší odrůdu ´White Queen´. byla rovněž bělokvětá, plnokvětá, vonná a pocházela také z bělokvětých rodičů. Je jasné, že šlechtitelé bývají velmi opatrní při šlechtění bělokvětých růží. Velmi často se totiž při křížení, sledujícím jiný znak, než barvu květů, vloudí nežádoucí zbarvení. Odrůda i jméno jsou v USA patentově chráněny.
Růže kultivaru ´Ophelia´ se od svého vzniku v roce 1912 často používala ke křížení pro ušlechtilý tvar květů, byla mateřskou rostlinou pro dnes už tři čtvrtě starý, a přesto dosud pěstovaný kultivar ´Pius XI.´. Holanďan M.M. Leenders ho vyšlechtil a pojmenoval v roce 1925 na počest papeže, který právě v roce 1922 nastoupil svůj úřad.
K nejvoňavějším bělokvětým čajohybridům patří Delbardův kultivar ´Grand Nord´. jeho vůně je složen z anýzu, fialky a kosatce se základní vůní ovoce a trochou hrušky.
´John F. Kennedy´ je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Poupata má štíhle vejčitá, studeně zelenobílá. Květy jsou velké až 12cm, hustě plné, vonné, čistě bílé až nazelenalé bílé, občas tmavě tónované. Vzrůst je bujný, vzpřímený, asi 80cm vysoký. Listy jsou tmavě zelené, kožovité, složené z dlouhých, dosti úzkých lístků.
Kultivar ´Grand Nord´ je velkokvětá, opravdu čistě bílá růže, odolná a vzrůstná. Je to nejpovedenější bělokvětá růže.
´Pius XI´ je klasický čajohybrid s velkými krémově bílými květy, kontrastujícími s nachovými stopkami a stonky.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Růže ´John F. Kennedy´ byl vyšlechtěn v USA.

Pěstování:
Tento kultivar je náchylný k černé skvrnitosti. Růže kupujeme zásadně v růžových školkách, nikdy ne u překupníků ani v supermarketech, kde o ně není správně postaráno a nebývají dobře uskladněná. Zasadíme je ještě v den nákupu do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm. Před výsadbou je dobré rostlinu namočit do jílového roztoku, nebo do vody.
Růže vyžadují slunné, teplé a chráněné stanoviště, výživnou hlinitou půdu. Nevyhovuje jim stín a vytrvalé vlhko.

Množení:
Některé odrůdy a kultivary růží můžeme množit sami, jiné patří do rukou odborníků. Nejjednodušší je množení řízkováním, složitější je očkování na vhodnou podnož, nejčastěji je to bezostný podnožový šípek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.