Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Brasilia´ (Rosa ´Brasilia´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 90.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
pilovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kultivar ´Brasilia´ je dvoutónová i dvoubarevná růže. V severním Irsku ji vyšlechtila rodina McGredyů. Patří ke generaci růží 60. let dvacátého století. Na trh byla uvedena v roce 1965 jako potomek neméně slavných růží. Matkou byla vynikající odrůda ´Kordes´ Perfecta´, která je také dvoubarevná a dvoutónová, výrazně odlišného rozložení barev. Tmavší zbarvení okrajů korunních lístků a jejich podvinování ale zdědila i ´Brasilia´, která je výbornou záhonovou růží, snášející nepříznivé počasí. Jejím otce byla pověstná odrůda ´Piccadilly´.
´Kordes´ Perfecta´ byla vyšlechtěna v roce 1957 a je potomkem žlutokvětého kultivaru ´Spek´s Yellow´, jejím otcem je jedna z nejlepších růží 50. let, tmavě šarlatový ´Karl Herbst´. jeho předkem byla nejpopulárnější růže, kultivaru ´Gloria Dei´. Vlastnosti všech zmíněných růží jako by předváděly právě v kultivaru ´Brasilia´ šarlatové a zlatožluté tóny po prarodičích, rozdělení barev po matce nebo po pradědečkovi. Něco podobného popsal Kordes i u náhlé odchylky, mutace, odrůdy ´Kordes´Perfecta´, tak vznikla v roce 1963 ´Kordes Perfecta Superior´, která vypadala jako původní kultivar, jen červená byla intenzivnější a báze korunních lístků byla žlutá jako u kultivaru ´Brasilia´.
´Brasilia´ je velkokvětá růže třídy čajohybridy. Má dlouhá, zašpičatělá, šarlatová poupata. Květy jsou po rozvití brzy miskovitě rozevřené, středně plné. Základní barva korunních lístků je zářivě šarlatová, směrem k bázi přecházející do růžových tónů. Sama báze lístků je žlutavá. Na rubu jsou korunní lístky bledě žluté. Okraje vnějších lístků se podvinují. Vzrůst je vzpřímený, dosti silný, málo větvený, keříky bývají až 90cm vysoké. Listy jsou při rašení narůžovělé, později kožovitě tuhé, mírně lesklé, zdravé.
´Kordes´Perfecta´je čajohybrid s velkými plnými květy, zbarvení korunních lístků je velmi proměnlivé, jiné na začátku sezony, kdy převažují červeno-růžové tóny a jiné na podzim, kdy převažují krémově žluté tóny. Listy jsou tmavozelené, někdy s purpurovým nádechem.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Brasilia´byla vyšlechtěn v severním Irsku.

Pěstování:
Růže nakupujeme zásadně v růžových školkách, nikdy u překupníků nebo v supermarketech, kde nebývají dobře uskladněny a ošetřeny. Nákup provádíme nejlépe na podzim a to po 10. říjnu. Sázení růží neodkládáme, zasadíme jen nejlépe ještě v den nákupu, do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm. Před výsadbou rostlinu namočíme do jílového roztoku nebo do vody a to alespoň na hodinu. Stonky i kořeny zkrátíme ještě před výsadbou.
Růže vyžadují slunné, teplé a před větrem chráněné stanoviště, občasnou, ale vydatnou zálivku a výživnou propustnou půdu. Nesnášejí stín a přílišné vlhko.

Hnojení:
Půdu prohnojíme na jaře před započetím vegetace. Hnojivo by nemělo obsahovat chlór, doporučené jsou naopak stopové prvky, hořčík a vápník. V letních měsících můžeme přihnojovat na list tekutými hnojivy s obsahem stopových prvků. Hnojení na list provádíme v podvečer a při zatažené obloze.

Množení:
Množení růží patří do rukou odborníkům, ale některé zvládne rozmnožit i laik. Nejjednodušší metodou je řízkování, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, kterou bývá nejčastěji bezostný podnožový šípek.

Použití:
Zakrslé a miniaturní růže jsou vhodné do skalek, kontejnerů a květináčů. Prodávají se jako hrnkové růže.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.