Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Bettina´ (Rosa ´Bettina´)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
oranžovožlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kultivar ´Bettina´ má tak krásnou barvu, že je těžké ji vystihnout a ani na fotografii nevyjde správně, zbarvení tohoto kultivaru je závislé na obsahu hlavních živin v půdě, ve které je pěstována. Při nadbytku fosforu v půdě se květy nevybarví do oražova tak, jak by měly. Když růže trpí nedostatkem světla, má také odlišné zbarvení. Tato rostlina může být tedy pokaždé jiná podle místa svého růstu.
Tento kultivar vyšlechtil Francouz Alain Meilland a na trh ho uvedl v roce 1953. Matkou této růže byla nejznámější Meillandova růže ´Gloria Dei´. Pyl pocházel ze semenáče vzniklého vzájemným křížením odrůd ´Mme Joseph Perraud´ a ´Demain´. První odrůda je žlutokvětá s měděným nádechem, druhá má korunní lístky na líci kardinálsky červené, na spodní straně šafránově žluté.
Zvláštní, spíše broskvovou barvu má jiná velkokvětá růže ´Tendresse´, kterou vyšlechtil G. Delbard. Její klasická růžová vůně je podtržena silným hruškovým aroma. Je nositelkou stříbrné medaile z Paříže.
Kultivar ´Bettina´je velkokvětá růže třídy čajohybridů. Poupata má tupě kuželovitá, asi 1,5 krát delší než širší. Květy jsou plné, široké 9 -10cm, složené z více než 40 žlutooranžových, oranžovočerveně žilkovaných korunních lístků. Vzrůst je střední, asi 60cm vysoký. Rašící listy mají bronzový nádech, v dospělosti jsou tmavě zelené, lesklé.
Kultivar ´Tendresse´ je také velkokvětá růže ze třídy čajohybridů. Stavba květu je volnější, ale dostatečně plná, korunní lístky jsou směrem k bázi a doprostřed květu o odstín tmavší než na obvodu. Keříky jsou vysoké 70 -90cm. Na rozdíl od předchozího kultivaru je odolnější k houbovým chorobám.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Bettina´byl vyšlechtěn ve Francii.

Pěstování:
´Bettina´ je méně odolná k černé skvrnitosti a k nižším teplotám ale odolná vůči padlí. Růže kupujeme výhradně v růžových školkách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde o ně není dobře postaráno a nejsou dobře uskladněné. Zasadíme je ještě v den nákupu do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm. Před výsadbou je vhodné rostlinu na hodinu namočit do jílového roztoku nebo do vody.
Růže vyžadují slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem. Nesnášejí stín a přílišné mokro.

Množení:
Množení některých růží je lépe svěřit odborníků, některé zvládne množit i laik. Nejjednodušší je množení řízkováním, obtížnější je očkování, které se provádí na vhodnou podnož, nejčastěji na beztrnný podnožový šípek.

Použití:
Kultivar ´Bettina´je vhodný do skupinových výsadeb, i k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.